3 najčastejšie chyby pri pokládke podlahy: Ako sa im vyhnúť?

V dnešnej dobe internetových návodov a video postupov sa mnoho ľudí uchyľuje k rekonštrukcii alebo prestavbe za pomoci vlastných síl. Predsa len, mnohé úkony zvládnu šikovní domáci majstri raz-dva. Medzi takéto práce patrí aj pokládka podlahy. 

 

Pokládka podlahy je pomerne jednoduchá práca, ktorá vám nezaberie veľa času. Avšak predtým, ako sa do inštalácie podlahy pustíte, naštudujte si podrobný návod ako na to. Rovnako dôležité je aj vedieť, čo nerobiť a čomu sa vyhnúť. 

 

Aké sú 3 najčastejšie chyby, ktoré môžu vzniknúť pri pokládke podlahy? Poďme sa na ne pozrieť. 

 

Nedostatok materiálu


Jednou z najčastejších chýb, ktorej viete zabrániť ešte pred samotnou pokládkou, je nedostatok materiálu. Pri kúpe podlahy vám odporúčame zobrať aspoň o 20% viac. Tento rozdiel pokryje možné odchýlky a poslúži vám aj v prípade, ak sa vám jedna alebo viac lamiel poškodí. Oceníte ho aj vtedy, ak ste si priestor zle premerali. 

Čo môže spôsobiť nedostatok materiálu?


V prípade nedostatočného množstva materiálu môže dôjsť k veľkému problému. Vami vybraný dekor môže byť už v čase pokládky vypredaný a vy tak budete musieť dlho čakať na dodanie tovaru. Je možné aj to, že tovar už vôbec nezoženiete. 

 

Nesprávny výber materiálu 

Druhým zásadným problémom môže byť výber materiálu. Ak hľadáte podlahu do náročnejších izieb, ako napríklad kuchyňa alebo kúpeľňa, dobre sa zamyslite nad tým, aký materiál zvoliť. Miestnosti, v ktorých sa zdržuje vlhkosť, si vyžadujú 100% vodeodolný materiál. 

Čo môže spôsobiť nesprávny výber materiálu?

Pri nesprávnom výbere materiálu môže nastať naozaj pohroma. Ak by ste do kúpeľne zvolili napríklad klasický laminát, podlaha by sa kvôli vlhkosti a vode veľmi rýchlo poškodila. Medzi najčastejšie poškodenia spôsobené vodou patrí napučanie, vydutie, vytvorenie priehlbín alebo úplne nenávratné poškodenie lamely. 

 

Precenenie síl 

Ako pri každej inej činnosti, aj pri inštalácii podlahy sa púšťajte iba do takej prác,e ktorú zvládnete. Ak si napríklad netrúfate na obloženie schodov, nechajte túto prácu na odborníkov a vy sa sústreďte napríklad na pokládku podlahy v obývacej izbe. Čo môže spôsobiť precenenie síl?


Ak podlahu nenainštalujete správne, môže byť vaša práca úplne zbytočná. Niektoré úkony sa dajú jednoducho opraviť, no iné vyžadujú čas a zručnosti.