Vinylová podlaha vs. laminátová podlaha: Aké sú primárne rozdiely?

Laminátové a vinylové podlahy sú obľúbené možnosti, ktoré ľudia zvažujú pri výbere vhodného typu. Oba typy podláh sú odolné, nenáročné na údržbu a ponúkajú množstvo dizajnových možností. Existuje však medzi nimi aj niekoľko dôležitých rozdielov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere.

Jedným z hlavných rozdielov medzi laminátovými a vinylovými podlahami je spôsob ich konštrukcie. Laminátová podlaha sa skladá z niekoľkých vrstiev, vrátane spodnej vrstvy z drevovláknitej dosky s vysokou hustotou, strednej vrstvy dekoratívneho papiera a vrchnej vrstvy číreho ochranného melamínu. Vinylová podlaha je na druhej strane tvorená jednou vrstvou flexibilného PVC (polyvinylchloridového) materiálu.

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi laminátovými a vinylovými podlahami je ich vzhľad a dojem. Laminátová podlaha je navrhnutá tak, aby napodobňovala vzhľad a dojem z prírodného dreva alebo kameňa. Zvyčajne má realistický vzor zŕn a textúru, čo môže sťažiť odlíšenie od skutočnej veci. Vinylová podlaha má na druhej strane jednotnejší a hladší vzhľad a často je lesklejšia ako laminát.

Laminátová podlaha je zvyčajne odolnejšia ako vinylová podlaha. Vrchná melamínová vrstva laminátovej podlahy je odolná voči poškriabaniu, odieraniu a škvrnám, čo z nej robí dobrú voľbu pre miesta s vysokou „premávkou“ v domácnosti. Vinylové podlahy sú tiež odolné, ale sú náchylnejšie na poškriabanie.

Ďalším dôležitým rozdielom medzi laminátovou a vinylovou podlahou je spôsob ich inštalácie. Laminátová podlaha sa zvyčajne inštaluje ako plávajúca podlaha, to znamená, že dosky nie sú prilepené ani pribité k podkladu. Namiesto toho držia na mieste uzamykacím mechanizmom, ktorý im umožňuje mierne sa pohybovať, čo pomáha zabrániť poškodeniu v dôsledku expanzie a kontrakcie. Na druhej strane vinylové podlahy sa zvyčajne montujú ako lepená alebo plávajúca podlaha.

Pokiaľ ide o náklady, laminátové aj vinylové podlahy môžu byť relatívne cenovo dostupné.

Z hľadiska údržby sa oba typy podláh ľahko čistia, avšak laminátové podlahy sú citlivejšie na vlhkosť a poškodenie vodou ako vinylové podlahy. Laminátová podlaha by sa mala čistiť suchým alebo vlhkým mopom a jemným čistiacim prostriedkom a nikdy by sa nemala namáčať alebo nasýtiť vodou. Vinylová podlaha je odolnejšia voči vlhkosti a možno ju čistiť vlhkým mopom alebo jemným čistiacim prostriedkom.