Ako ukončiť plávajúcu podlahu pri dverách?

Výmena alebo položenie novej podlahy nie je iba o výbere správneho materiálu a dekoru. Po položení plávajúcej podlahy musíte myslieť aj na detaily, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru miestnosti. Jedným z problémov, s ktorými sa stretnete po inštalácii podlahy je ukončenie pri dverách. 

Riešenie je však veľmi jednoduché. Podlahu pri dverách ukončíte za pomoci ukončovacej lišty. V ponuke nájdete rôzne typy a prevedenia, ktoré sa prispôsobia vašim požiadavkám. Ako si teda správne vybrať? 

 

Čo je to ukončovacia lišta? 

Ukončovacia lišta vytvára prepojenie medzi plochami. Vďaka nej vytvoríte prirodzený prechod, zakryjete štrbinu medzi dverami a podlahov a zabránite možnému poškodeniu. Na výber máte širokú škálu farieb a materiálov. 

Medzi výhody ukončovacej lišty teda radíme: 

  • široký výber farieb – k dispozícií máte veľké množstvo farieb, ktoré perfektne zapasujú k vašej podlahe
  • viacero materiálov – rovnako, ako pri farbách, v ponuke nájdete množstvo materiálov s rôznymi vlastnosťami
  • množstvo zaujímavých dizajnov – vybrať si môžete ukončovaciu lištu s dekorom alebo bez dekoru
  • dostupná cena – ukončovacie lišty majú rôzne cenové hladiny, ktoré závisia od vlastností lišty
  • jednoduchá inštalácia – ukončovaciu lištu môžete inštalovať lepením, navŕtaním alebo za pomoci špeciálnych doplnkov
  • nenáročná údržba – pri čistení ukončovacej lišty sa rozhodne nenarobíte
  • pomerne dlhá životnosť – pokiaľ sa budete o ukončovaciu lištu správne starať, odmení sa vám dlhou životnosťouMateriál ukončovacej lišty 

V bežných obchodoch, ktoré sú špecializované na podlahové krytiny nájdete zvyčajne tieto ukončovacie lišty: 

 

Plastová ukončovacia lišta – je to najlacnejšia alternatíva. Nízka cena však prináša iba priemernú kvalitu – lišta sa môže rýchlejšie opotrebovať. Veľký výber farieb a dizajnov. Plastová lišta je však 100% vodeodolná. Umiestniť ju teda môžete aj do kúpeľne alebo kuchyne. Perfektne vám poslúži v akejkoľvek miestnosti, kde sa zdržuje vlhkosť. 

 

Hliníková ukončovacia lišta – kvalitnejšia voľba. Cena je oproti plastovým lištám mierne vyššia, no životnosť je vyššia. Výber farieb je obmedzený na pár základných. Zvoliť môžete napríklad bielu a čiernu klasiku, mosadznú a zlatú farbu alebo z viacerých odtieňov striebornej. Tieto farby sú však momentálne veľmi populárne, preto to za až takú nevýhodu nepovažujeme. 

 

Nerezová ukončovacia lišta – vysokokvalitné riešenie ukončenia podlahy. Cena je vyššia, no kvalita je bezkonkurenčná. Využiť ju môžete aj v náročnejších komerčných priestoroch.

 

Mosadzná ukončovacia lišta – kvalitnejšie riešenie za dobrú cenu. V ponuke však zvyčajne nenájdete rôzne farebné prevedenia. 

K akým typom podláh sú ukončovacie profily vhodné? 

Ukončovacie profily perfektne zapasujú k akémukoľvek typu plávajúcej podlahy. V našej ponuke nájdete široký výber laminátových a vinylových podláh, ktoré perfektne zapasujú do akéhokoľvek interiéru. Siahnite po svetlých alebo tmavých odtieňoch a vytvorte si zo svojej izby skutočne dizajnový priestor.

Zhrnutie

Na záver si prečítajte krátke zhrnutie o výbere vhodnej podlahovej lišty. Pri výbere myslite na to, v akej izbe bude ukončovacia lišta umiestnená. Pokiaľ zvažujete lištu do kúpeľne alebo kuchyne, uistite sa, že bude 100 vodeodolná. 

Ďalším dôležitým faktorom, od ktorého sa bude odvíjať výber podlahovej lišty, je podlaha samotná. Zvoľte materiál, ktorý pasuje k vašej podlahe a dolaďte vhodný odtieň. Skvelou alternatívou sú biele ukončovacie lišty, no nebojte sa ani nejakého zaujímavého dekoru. 

Myslite aj na vlastnosti ukončovacej lišty. Zaujíma vás nízka cena alebo skôr hľadáte dlhú životnosť? Chcete neobmedzený výber farieb alebo ste sa rozhodli vsadiť na jednoduchosť? Tieto otázky si položte pred samotnou kúpou.