Ako zladiť podlahu a okná?

Podlaha je dominantná časť miestnosti. Jej dizajn, materiál a farba dokáže ovplyvniť celkovú atmosféru, zosvetliť alebo zelegantniť priestor. V priebehu okamihu vytvoríte štýlovú, no zároveň útulnú izbu, v ktorej sa budete cítiť maximálne príjemne. 

Okrem toho, ako samotná podlaha vyzerá, je dôležité aj to, ako ju nakombinujete. Pri výbere musíte teda myslieť na:

 

1. veľkosť priestoru

2. farbu zariadenia

3. štýl zariadenia

4. materiál zariadenia

5. farbu a dizajn dverí

6. farbu a dizajn okien 

A práve okná sú častokrát obrovským problémom. Zaujíma vás, ako ich zladiť s podlahou tak, aby k sebe zapasovali naozaj perfektne? Pripravili sme pre vás 5 inšpirácií, ktoré vám s kombinovaním pomôžu. 

Biela je stávka na istotu

Biele okná a dvere perfektne zapasujú s akýmkoľvek typom podlahy. Perfektne zapasujú s jemným drevodekorom, ale aj s výraznejšími farebnými alebo vzorovými podlahami. Nech už je váš výber akýkoľvek, podlaha bude vyzerať perfektne. 

 

Základné dvojice kombinovania

Pokiaľ chcete, aby váš priestor pôsobil naozaj dizajnovo, vytvorte si dvojice, ktoré zladíte do rovnakej farby. Dvojice môžete vytvoriť z: 

  • podlahy
  • dverí
  • okien 
  • nábytku

V praxi to znamená, že napríklad okná a dvere budú v jednej farbe a dizajne, zatiaľ čo podlaha a nábytok je v inom odtieni. 

 

Len jeden druh dreva

Harmonický efekt docielite tak, že si vyberiete drevené podlahy a okná z jedného druhu dreva. Ak vás teda zaujmú dubové podlahy, pridáte k ním okná s dubovým rámom. Tento tip používajú aj svetoví interiéroví dizajnéri pri zariaďovaní priestorov. 

 

Menej tradičné materiály

Pokiaľ máte záujem o menej tradičné materiály, ako napríklad keramika alebo kameň, nemusíte sa obávať kombinácie s oknami. Vsaďte na bielu alebo antracitovú klasiku, prípadne zvoľte drevené rámy. 

Ako zakryť nedokonalosti? 

Nasťahovali ste sa do nového bytu a nepáči sa vám kombinácia podlahy a okien? Pokiaľ sa nechcete hneď púšťať do rekonštrukcie, prípadne nedokonalosti zakryte. K tomu vám poslúžia štýlové záclony a závesy, ktoré okamžite odpútajú pozornosť od nesprávne nakombinovaných okien.