Ako vyzerá kvalitná laminátová podlaha?

V dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo rôznych laminátových podláh. Líšia sa už na prvý pohľad, a to farbou, dizajnom a kvalitou dekoru. Avšak to, čo zbadáte okamžite nie je všetko. Pri kvalitnej podlahe sú dôležité najmä vlastnosti. 

 

A ktoré z nich robia z podlahy absolútnu TOPku v oblasti kvality? Poďme sa pozrieť na to, ako vyzerá laminátová podlaha, ktorá vám vydrží roky. 

1. Hrúbka laminátovej podlahy

Správna kvalitná laminátová podlaha má dostatočnú hrúbku. Tá by mala závisieť najmä o toho, kde budete podlahu používať. Do miestností s väčšou záťažou, ako je napríklad chodba, obývačka alebo kuchyňa odporúčame laminátovú podlahu s väčšou hrúbkou, a to 8 mm, 10 mm alebo 12 mm. Jedná sa totiž o izby, v ktorých trávite denno-denne množstvo času. 

Do izieb s nižšou záťažou si môžete vybrať aj laminátovú podlahu s nižšou hrúbkou, ako napríklad 6 mm, no pokiaľ chcete, aby vám podlaha vydržala čo najdlhšie, my odporúčame hrúbku aspoň 8 mm. 

 


2. Záťaž laminátovej podlahy

Výška záťaže laminátovej podlahy takisto závisí od toho, kde bude podlaha umiestnená. Pritom platí, čím vyťaženejší priestor, tým je potrebná väčšia záťaž. Pre bytové priestory odporúčame záťažovú triedu AC4/32, ktorá je vhodná aj do komerčných priestorov. 

 

3. Kvalita spojov a V-drážky

Pri moderných laminátových podlahách, ktoré sa inštalujú plávajúcim spôsobom, máte možnosť vybrať si z dvoch typov - s V-drážkou a bez V-drážky. V-drážka je malá medzera, ktorá vznikne spojením dvoch lamiel. Vďaka priestoru medzi jednotlivými lamelami podlaha viac pripomína drevo a pôsobí naturálnejšie. 

Ak si vyberiete podlahu bez V-drážku, dostanete takisto veľmi modernú a ucelenú podlahu. Dôležité však je, aby boli spoje kvalitné a takisto aj prípadná V-drážka. Podlaha bez V-drážky nesmie po uložení obsahovať žiadne medzery a v prípade V-drážky musia jednotlivé lamely do seba zapadnúť s rovnakou medzerou. 

 

4. Vzhľad

To, ako podlaha vyzerá, je takisto veľmi dôležité. Predsa len, podlaha zaberá veľkú plochu a dotvára celkovú atmosféru v miestnosti. Dajte si preto záležať na tom, aby bol dekor pekne spracovaný a aby farba zodpovedala vašim predstavám. 

5. Extra vlastnosti 

Kvalitná laminátová podlaha sa pozná aj podľa extra vlastností, ktoré len tak nenájdete pri iných typoch laminátových podláh. Jednou z nich je napríklad aj vodeodolnosť. V našej ponuky nájdete kvalitné 100% vodeodolné podlahy od značky Berry Alloc, ktoré môžete bez obáv umiestniť aj do kúpeľne. Získate tak modernú laminátovú podlahu s vlastnosťou vinylovej podlahy.