Chcete udržať podlahu bez šmúh a lesklú? Prečítajte si naše tipy!

Poznáte to – náhle sa k vám chystá nečakaná návšteva, a vám sa práve minul váš čistiaci prostriedok na podlahy. Deti narobili na podlahe riadnu neplechu a obchody nie sú na dosah ruky. Ako si poradiť v takomto prípade? 

Pokiaľ po ruke nemáte žiadny čistiaci prostriedok, zachrániť vás môže aj to, čo máte práve v kuchyni. Pri použití “domácich receptov” však nepostupujte agresívne, aby ste podlahy náhodou nepoškodili. Pokiaľ ju vyčistiť neviete, počkajte si na prístup k profesionálnemu prostriedku. 

1. Jarová voda

To, čo funguje na vaše riady, môžete hravo využiť aj v prípade podláh. Do nádoby na umývanie dajte malé množstvo riadu, a to zalejte teplou vodou. Jar je absolútne neškodný – teda, pokiaľ sa nejedná o nechcenú špinu, ktorá sa náhle ocitla na vašej podlahe. Vy však pri manipulácií s ním nemusíte používať rukavice a neublíži ani vašej podlahe. Vodu speňte a následne použite mop alebo handru. Podlahu viac krát pretrite a následne prebehnite čistou vodou. 

 

2. Aviváž

Rovnaký účinok ako jarová voda má aj aviváž. Postup je rovnaký – aviváž nalejete do nádoby do umývanie a pridáte vodu. Šmúh sa zbavíte za pomoci mopu alebo handry. Plusom je, že vaša podlaha bude krásne prevoňaná. Vôňou čistoty nasiakne celý byt. Aviváž je však troška slabšia ako jar, predsa len, čistenie nie je jej prioritné využitie. Ak máte pocit, že podlaha nie je po pretretí dostatočne čistá, pridajte troška jaru alebo sódu bikarbónu. 

3. Čistiaci “koktail” 

Na namiešanie účinného čistiaceho koktailu potrebujete pomarančové šupy, biely ocot a vodu. Šupy navrstvíte do pohára, zalejete octom a uzavriete na nejakú dobu. Nevýhodou tohto receptu je, že sa nedá použiť okamžite. Pomarančové šupy spolu s octom by mali odstáť približne dva týždne. V chladničke alebo komore však môžete tento čistiaci “nápoj” uchovávať celé mesiace. Ak máte cestu do obchodu, nakúpte suroviny, pripravte koktail a odložte ho na horšie časy. Verte tomu, že príde doba, kedy ho naozaj oceníte a poďakujete svojmu predchádzajúcemu ja. 

4. Ocot

Využiť môžete aj samotný ocot, ktorý pridať do vody. Ak vám prekáža octová vôňa, pridajte kvapku esenciálneho oleja. Po použití vody s octom bude vaša podlaha výrazne lesklejšia. Ak budete proces opakovať častejšie, výsledok môže byť intenzívnejší. Výraznej octovej vône sa môžete zbaviť aj tak, že namiesto klasického octu použijete jablčný ocot. Výsledok je rovnaký, a váš byt dostane jemnú vôňu po jablkách. 

 

5. Sóda bikarbóna

Sóda je univerzálna surovina, ktorá sa používa na varenie, bielenie, pranie, ale aj čistenie. Primiešajte zopár lyžíc sódy bikarbóny do horúcej vody a touto zmenou pretrite podlahu. Pokiaľ sa nejedná o naozaj nepoddajnú špinu, vaša podlaha ostane krásne čistá. 

Zhrnutie

Návod na to, ako udržať podlahu lesklú a čistú nie je vôbec zložitý. Nemusíte vymýšľať žiadne kúzla ani čary – postačia vám prípravky, ktoré sú určená na čistenie alebo domáce pomôcky z kuchyne, ktoré nájdete v špajzi či chladničke. Pamätajte na to, že základ úspechu je pravidelné čistenie. Pokiaľ sa budete o podlahu dobre starať, výsledok bude naozaj vidieť. 

Ak hľadáte dizajnovú laminátovú, vinylovú či drevenú podlahu, prezrite si našu ponuku. V našom profuktovom portfóliu nájdete široký sortiment podláh, doplnkov k podlahám a takisto aj náradie na inštaláciu. Ak máte záujem o vzorky, navštívte náš showroom v Bratislave na Starej Vajnorskej v Golden City, a my vám veľmi ochotne poradíme s výberom.