Gresová porcelánová dlažba: Aké sú rozdiely v porovnaní s iným typom dlažby?

Chcete vedieť, aké sú výhody gresovej dlažby a čím sa líši od ostatných typov? Prečítajte si všetky dôležité informácie, ktoré sme pre vás pripravili. 

Dlažba je pre mnohých z nás jednoznačnou voľbou pri výbere podlahy. Vďaka jej skvelým vlastnostiam a vysokej kvalite je populárna nielen v interiéri, ale aj na balkónoch, terasách alebo príjazdovej ceste. 

Medzi najobľúbenejšie typy patrí gresová dlažba. Čo to vlastne je a aké sú rozdiely v porovnaní s iným typom dlažby?

 

Gresové dlaždice

Gresová dlažba je vyrobená z kameňa, ktorý je silou rozdrvený na drobný prach. Tento kameň sa následne zlisuje do tvaru dlaždice a vypaľuje. Vzniká tak vysokokvalitná dlaždica, ktorá sa vyznačuje naozaj prvotriednymi vlastnosťami. Medzi ne patrí: 

 

  • kvalita
  • dlhá životnosť
  • vodeodolnosť
  • mrazuvzdornosť 
  • odolnosť voči oderu
  • odolnosť voči poškrabaniu 

Rozdiely medzi gresom a inou dlažbou

Poďme sa pozrieť na zásadné rozdiely medzi gresovými dlaždicami a iným typom dlaždíc. Od keramickej dlažby sa líši v nasledujúcich bodoch. 

 

Povrchová úprava

Gresové dlaždice nie sú glazované – spekajú sa. V konečnom procese sú vyleštené do vysokého lesku. Vďaka tomu majú minimálnu nasiakavosť a sú vhodné aj do náročnejších miestností a takisto aj do exteriéru. 


Jednotná farba 

Pri zoškriabaní povrchovej vrstvi sa nemusíte báť, že pod povrchom nájdete inú farbu. Celá dlažba má jednotnú farbu a ak sa náhodou oškrie vrchná vrstva, na dlaždici nezbadáte žiadny veľký rozdiel. 

 

Dlhá životnosť

Vďaka dlhému a detailnému procesu výroby získate vysokokvalitnú dlaždicu, ktorá sa vyznačuje dlhou živnosťou. Je maximálne odolná voči poškriabaniu, oderu a nezničí ju ani mráz alebo dážď. 

Náročnejšia údržba


Jedinou nevýhodou gresových dlaždíc je troška náročnejšia údržba. Povrch je nutné častejšie pretierať a pravidelne čistiť. Dlažba je však odolná aj voči agresívnejším chemikáliám, čo je na druhej strane obrovská výhoda. Pred použitím silnejšieho prostriedku sa však poraďte so svojim predajcom, ktorý vás informuje o tom, že je vybraný prostriedok naozaj vhodný.