Ako vybrať správnu hrúbku laminátovej podlahy?

Pri výbere dokonalej podlahy do vášho bytu alebo domu musíte myslieť na viacero faktorov. Dôležitá je farba a takisto aj dizajn – od podlahy sa totiž odvíja celková atmosféra v izbe. Rovnako dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali zanedbať je aj hrúbka.

Hrúbka je pri výbere podlahy maximálne dôležitá. Výber vhodnej hrúbky podlahy závisí od vašich preferencií, cenovej hladiny, ale aj toho, aký typ či dekor preferujete. 

Hrúbka podlahy

V klasických obchodoch sa stretnete s rôznymi typmi laminátových podláh. Najviac ponúkané sú 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm a 12 mm podlahy. Pokiaľ si myslíte, že pár milimetrov nemôže nič zmeniť, ste na omyle. Hrúbka podlahy určuje jej životnosť a ovplyvňuje to, ako sa vám bude po podlahe chodiť.

  • 6 mm laminátová podlaha – okamžite zaujme skvelou cenou. Patrí medzi najtenšie podlahy a je vhodná na absolútne rovné povrchy.

  • 7 mm laminátová podlaha – takisto jedna z lacnejších variantov. Rovnako ako v prípade 6 mm podlahy, aj tu odporúčame pokládku na úplne rovný povrch.
  • 8 mm laminátová podlaha – najviac využívaná alternatíva. Ponúka zlatú strednú cestu medzi cenou a kvalitou. V kombinácii s podložkou zvládne aj drobné nerovnosti.

185_supreme-159

  • 10 mm laminátová podlaha – vysokokvalitná a odolná podlaha. Je vhodná aj do náročnejších priestorov.
  • 12 mm laminátová podlaha – jedna z najhrubších a najkvalitnejších typov laminátových podláh. Využiť ju môžete aj v komerčných priestoroch. 
  • 164_modern-187

 

Ako vybrať správnu hrúbku podľa miestností?

Pred kúpou podlahy myslite aj na to, kde bude umiestnená. Každá miestnosť má svoj stupeň náročnosti. Ten vyjadruje, ako často sa v miestnosti zdržujeme my, alebo akýkoľvek členovia našej domácnosti. Čím viac času v izbe trávime, tým viac zaťažujeme podlahu chôdzou a môže sa rýchlejšie opotrebovať. Preto je miestnosť náročnejšia. 

Medzi menej náročné izby patrí napríklad hosťovská izba alebo šatník. Do týchto priestorov si môžete vybrať aj podlahu s nižšou hrúbkou (6 mm alebo 7 mm). Tieto miestnosti nie sú tak často navštevované a podlaha sa neopotrebuje veľmi rýchlo.

V prípade kuchyne, obývacej izby či spálne je vhodné vybrať si hrubšiu podlahu, a to 8 mm - 12 mm. Trávime v nich množstvo času každý deň, preto sa opotrebujú rýchlejšie.

Je teda lepšie zvoliť hrubšiu podlahu? 

Pokiaľ rozmýšľate nad tým, či je lepšie vybrať si automaticky tú najhrubšiu podlahu, odpoveď nie je vždy jednoznačná. Hrubšia podlaha má dlhšiu životnosť a neopotrebuje sa tak rýchlo, ako jej sestry s menšou hrúbkou. Avšak, problém môže byť napríklad v prípade podlahového kúrenia. Ak si napríklad vyberiete podlahu s hrúbkou 14 mm, miestnosť sa vykúri o niečo pomalšie, ako v prípade 8 mm hrúbky. Hrubšia podlaha totiž neprepúšťa tak rýchlo teplo zospodu.

Ak pri výbere podlahy stále váhate, kontaktujte nás telefonicky alebo e-mailom a my vám veľmi radi poradíme. Navštíviť môžete aj náš showroom v OC Golden City v Bratislave na Starej Vajnorskej. K dispozícii máme širokú ponuku vzoriek, ktoré si môžete u nás pozrieť.