Chyby pri pokládke keramickej dlažby

Nová keramická dlažba urobí s priestorom doslova divy. Je úplne jedno, či rozmýšľate nad interiérovou keramikou do kúpeľne, kuchyne a kancelárie alebo chcete oživiť váš balkón, terasu či vytvoriť chodník. V každom z týchto prípadov bude vaša nova dlažba vyzerať naozaj perfektne.

black-wooden-table-near-wall-210604

Pokiaľ ste našli váš vysnený dizajn a máte pocit, že máte tú najzložitejšiu prácu za sebou, ste na omyle. Tá najnáročnejšia časť ešte len prichádza - musíte správne položiť dlaždice. Pokládka keramickej dlažby môže byť zložitá a vždy je lepšie nechať celý proces na odborníkov. Avšak, pokiaľ ste zruční domáci kutil, no po detailnom preštudovaní návodov a postupov by ste to mali zvládnuť aj vy.

A aké sú najčastejšie chyby pri pokládke dlažby? Poďme sa pozrieť na najčastejšie problémy, ktoré vás môžu zaskočiť.

Nerozlišujete interiérovú a exteriérovú dlažbu

Keramickú dlažbu môžeme rozdeliť do viacerých kategórií, napríklad aj podľa miesta, kde bude umiestnená. Medzi interiérovou a exteriérovou dlažbou sú veľké rozdiely a môže sa použiť iba do priestoru, na ktorý je určená.

Nemáte dostatok materiálu

To, že potrebujete novú dlažbu do izby o veľkosti 16m2 neznamená, že vám stačí kúpiť presne 16m2. Pred pokládkou dlažby sa odporúča kúpiť aspoň o 10-15% viac materiálu, ktorý bude slúžiť vo všetkých prípadoch typu “čo ak”. Nevyužitý materiál môžete následne použiť do iných miestností alebo v prípade, že by ste potrebovali dlaždicu vymeniť.

Neviete, aký spôsob pokládky podlahy si vybrať

Keramickú dlažbu môžete inštalovať rôznymi spôsobmi. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad pokladanie podlahy na trávu, na štrk, na plastové terče alebo lepenie. Viac informácií o jednotlivých spôsoboch nájdete TU.

Chýbajú vám doplnky potrebné na inštaláciu

Rovnako, ako aj pri iných typoch podláh, aj pri inštalovaní keramickej dlažby je potrebné nakúpiť doplnky, bez ktorých nie je možné začať proces. Všetko to závisí od toho, pre aký spôsob pokládky sa rozhodnete. Napríklad na lepenie keramickej dlažby budete lepidlo, stierku, nivelačnú, škárovaciu a tesniacu hmotu. Na umiestnenie dlaždíc na terčíky sú potrebné plastové terče, klieštiky a náradie potrebné na montovanie.