Rozdiel medzi drevenou, vinylovou a laminátovou podlahou

Aké sú primárne rozdiely medzi drevenou podlahou, vinylovou podlahou a laminátovou podlahou? Poďme sa na ne pozrieť. 

 

Materiál je pri výbere podlahy naozaj dôležitý. Vaša voľba sa odvíja od toho, čo od podlahy očakávate a kde bude umiestnená. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že v prípade laminátovej, vinylovej a drevenej podlahy nie sú žiadne výraznejšie odlišnosti, rozdiel je naozaj veľký. Čím sa podlahy líšia a ako si správne vybrať? 

 

Hrúbka


Prvý dôležitý parameter, na ktorý by ste sa mali zamerať pri výbere podlahy je hrúbka. Najtenšie sú vinylové podlahy, ktoré majú hrúbku okolo 2-5 mm. Hrúbka vinylovej podlahy sa líši od toho, či hľadáte lepený vinyl alebo vinyl s click systémom.  

 

Pri laminátovej podlahe sa stretnete so širším výberom rôznej hrúbky. Kvalitná laminátová podlaha má hrúbku od 8 mm do 12 mm. Ak hľadáte ekonomickejšiu variantu laminátovej podlahy, vybrať si môžete aj hrúbku 6 mm. 

 

Drevená podlaha patrí medzi najhrubšie podlahy. Hrúbka začína niekde na 7 mm, no vie sa vyšplhať až na 22 mm. Dôležité je to, či túžite po masívnej podlahe, 2-vrstvovej podlahe alebo 3-vrstvovej podlahe. 

 

Ohybnosť

Už z hrúbky podlahy vyplýva, že najviac ohybnou z tejto trojice podláh je vinylová podlaha. Vinyl je výrazne mäkší a tenší, vďaka čomu sa dá bez problémov ohýbať. Pri chôdzi máte teda úplne iný pocit ako v prípade laminátovej alebo drevenej podlahy. 

 

Laminátové a drevené podlahy sú neohybné a pri chôdzi tvrdšie. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu drevenej podlahy, siahnite v tomto prípade skôr po lamináte, ako po vinyle. 

 

Vodeodolnosť

 

Vinylové podlahy sú 100% vodeodolné, vďaka čomu perfektne zapasujú aj do kúpeľne alebo kuchyne. Laminátové a drevené podlahy nie sú spravidla vodeodolné, no niektorí výrobcovia ponúkajú aj takéto varianty. Vodeodolné laminátové a drevené podlahy nájdete napríklad aj v našej ponuke. 

 

Dekor

 

Mnoho ľudí vyhľadáva pri kúpe podlahy autentický drevený dekor. Je jasné, že najvernejšie vyobrazenie ponúka práve drevená podlaha. V dnešnej dobe však nájdete aj vinylové a laminátové podlahy, ktoré vedia drevo veľmi verne imitovať.