Ako si poradiť s krivou podlahou?

Výmena alebo renovácia podlahy sa nezaobíde bez prípravy povrchu. Ten musí byť nielen suchý a čistý, ale aj čo najviac rovný. Nerovnosti prekážajú pri chôdzi a môžu spôsobiť aj to, že vaša podlaha nebude položená správne. Okrem toho, kývajúci sa príručný stolík nie je žiadna sranda. Špeciálne vtedy, ak vítate hostí a máte ho doplna naložený rôznymi nápojmi a dobrotami, ktoré môžu ľahko skončiť na zemi. 

Nevyrovnaná podlaha je závažný problém. Dá sa však veľmi rýchlo vyriešiť, a to vyrovnaním podkladu. Ako na to? 

1. Malta na vyrovnanie

Vyrovnávacia malta je špeciálny druh cementového podkladu, ktorý ma veľmi nízku plošnú hmotnosť. Aj extrémne krivú podlahu hravo vyrovná, a to už do pár minút a bez námahy. Zvyčajne je odolná voči vode a mrazu a má vysokú priľnavosť k podkladu. Môžete ju použiť napríklad aj na vyrovnanie stropov alebo stien. 

2. Samonivelizačná stierka

Podlahová stierka je vhodná na vyrovnanie podkladu, ktorý tvorí betón alebo cementového podkladu. Vyrovná menšie nerovnosti, spravidla do hrúbky 20 mm. Podklad musí byť suchý a očistený od všetkých nečistôt. Položiť na ňu môžete keramickú dlažbu, laminát alebo vinyl. Niektoré druhy sú vhodné aj pod drevené podlahy. 

3. Potery

Potery pod podlahu vás takisto zbavia malých nerovností. Jedná sa však o materiál s hrubším zrnom, preto ich nepoužívajte pod mäkšie typy podláh. Veľkým lákadlom je nízka cena. 

Na čo treba myslieť pred pokládkou podlahy? 

Okrem vyrovnania sa zamerajte na: 

1. Čistotu – povrch nesmie byť žiadnym spôsobom znečistený. 

2. Vlhkosť – pokiaľ je váš povrch stále vlhký, nepokladajte naň novú podlahu. 

3. Extrémne diery alebo výmole – v takomto prípade sa poraďte s odborníkom. 

4. Podložka pod podlahu – ak to typ podlahy vyžaduje, použite podložku pod podlahu. 

5. Dostatočné množstvo materiálu – uistite sa, že máte dostatočné množstvo laminátovej, vinylovej, drevenej podlahy alebo keramickej dlažby