Ako vybrať podlahu a farbu stien do malých miestností?

Pri výbere farieb podlahy a stien do malej miestnosti s malými oknami je dôležité zohľadniť množstvo prirodzeného svetla, ktoré miestnosť dostáva. To výrazne ovplyvní spôsob, akým budú farby v priestore pôsobiť. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu správne vybrať farby do všetkých izieb, kde sa šetrí s priestorom.

Používajte svetlé farby

Svetlé farby môžu pomôcť opticky zväčšiť a presvetliť malú miestnosť. Platí to najmä vtedy, ak má miestnosť malé okná, pretože svetlé farby dokážu odrážať aj to málo svetla, ktoré je k dispozícii. Zvážte použitie napríklad svetlých odtieňov sivej, modrej, zelenej alebo béžovej farby.

Dodajte kontrast

Ak chcete v malej miestnosti vytvoriť zaujímavejší vzhľad, zvážte pridanie kontrastných farieb. Teento efekt dosiahnete použitím doplnkov, ako sú vankúše alebo závesy, alebo namaľovaním hlavnej steny tmavšou farbou.Dajte si však pozor, aby ste to nepreháňali, pretože príliš veľký kontrast môže spôsobiť presný opak, a to, že miestnosť bude pôsobiť menšia a neprehľadná.

 

Využite vzory

Zvážte použitie vzorov na podlahe alebo na stenách. Dajte do izby vzorované dlaždice, tapety alebo výrazný koberec. Vzory môžete medzi sebou pokojne aj kombinovať. 

 

Zamyslite sa nad smerovaním miestnosti

Smer, ktorým je miestnosť otočená, ovplyvňuje množstvo prirodzeného svetla, ktoré do nej dopadá. Ak je vaša izba orientovaná na sever, bude mať menej svetla ako izba orientovaná na juh. V takom prípade zvážte použitie svetlejších farieb, ktoré pomôžu priestor presvetliť.

 

Premýšľajte o nábytku

Farba nábytku ovplyvní aj to, ako sa v miestnosti prejavia farby podlahy a stien. Pri výbere farby podlahy a stien sa zamyslite aj nad farbu nábytku a uistite sa, že sa navzájom dopĺňajú.

 

Používajte neutrálne farby

Neutrálne farby, ako napríklad biela, béžová a sivá, sú dobrou voľbou pre malé miestnosti s malými oknami. Pomáhajú vytvoriť pokojnú a relaxačnú atmosféru a dajú sa ľahko spárovať s inými farbami, aby ste vytvorili zaujímavejší vzhľad.

 

Experimentujte so vzorkami farieb

Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu farbu, určite si v miestnosti vyskúšajte vzorku. Získate tak lepšiu predstavu o tom, ako bude farba v priestore vyzerať a vy sa tak jednoduchšie vyhnete chybe. 

 

Výber farieb podlahy a stien do malej miestnosti môže byť náročný. Ak však zohľadníte množstvo prirodzeného svetla, ktoré miestnosť dostáva, pridáte kontrast, využijete vzory a zvolíte svetlé a neutrálne farby, môžete vytvoriť priestor, ktorý bude pôsobiť svetlo, priestranne a prívetivo. A vďaka experimentovaniu so vzorkami farieb si môžete byť istí, že ste sa rozhodli správne.