Ako docieliť, aby vám podlaha vydržala čo najdlhšie?

Podlaha je jedna z vecí, ktorú nekupujete každý rok. Každý, kto sa chystá na výmenu tejto dôležitej časti, sa určite snaží vybrať čo najkvalitnejší kúsok. Správny výber je, samozrejme, veľmi dôležitý, no rovnako podstatná je aj starostlivosť. Ako docieliť, aby vám podlaha vydržala celé roky a desaťročia?

thanos-pal-61TfyNIrWmI-unsplash (1)

 Na čo myslieť pri kúpe podlahy?

Pred kúpou podlahy by ste mali zvážiť nasledujúce faktory:

Trieda záťaže

Trieda záťaže označuje, či je podlaha určená do klasických bytov alebo do náročnejšieho prostredia, ktorým môže byť napríklad garáž. V bežných izieb, ako napríklad spálňa, obývačka alebo detská izba vám budú stačiť podlahy s označením AC3/31. Do vyťaženejších miestností siahnite po podlahe s označením AC4/32.

Hrúbka podlahy

Druhým, nemenej dôležitým parametrom je hrúbka podlahy. 6 mm laminát je síce lacnejší, no nemôžete od neho očakávať takú odolnosť ako pri 12 mm prevedeniach. Pri výbere podlahy sa teda neriaďte vždy iba cenou a dizajnom. Uvedomte si, kde bude podlaha použitá a akú hrúbku potrebujete.

markus-spiske-3tbtq3oCQ1s-unsplash

Na čo myslieť pred montážou podlahy?

Pred montážou podlahy zvážte:

Miesto uskladnenia

Podlahu je nutné pred pokládkou uložiť na suché miesto. Skladovať by ste ju mali v miestnosti, v ktorej ju budete pokladať. Podlaha si tak zvykne na teplotné a vlhkostné podmienky v izbe.

Povrch

Povrch miestnosti, v ktorej sa bude podlaha inštalovať je takisto veľmi dôležitý, Uistite sa, že sa na ňom nenachádzajú žiadne väčšie diery alebo hrbolce a na vyrovnanie menších nedokonalostí použite podložku.

Na čo myslieť po montáži podlahy?

Po pokládke podlahy nezabudnite na:

Pravidelné čistenie

Inštaláciou podlahy vaša práca nekončí. O novú podlahu sa musíte aj pravidelne starať. Každý materiál je iný, preto si vždy prečítajte informácie o starostlivosti alebo sa poraďte s predajcom.

Hĺbkové čistenie

Každá podlaha potrebuje sem-tam poriadne prečistiť. Na hĺbkové čistenie a odolné škvrny však nepoužívajte príliš agresívne prípravky, aby ste podlahu nepoškodili.