Ako na efektívne čistenie podlahy podľa druhu?

Pred výberom vhodnej podlahy do vašej domácností prihliadame na množstvo faktorov. Rozhodujúci je materiál, farba, dizajn a, v neposlednom rade, výhodná cena. Na čo však veľa ľudí nemyslí, je jednoduché čistenie. A práve údržba je činnosť, ktorú budete musieť vykonávať pravidelne. 

Ako prebieha čistenie podlahy?

Čistenie podlahy sa odvíja najmä od materiálu, ktorý ste si zvolili. Podlahy môžete, spravidla, vyčistiť mokrou handrou alebo metlou, no v prípade, že chcete použiť čistiace prostriedky, neexistuje žiadny všeobecný návod. Každý materiál má iné vlastnosti a inak reaguje na rôzne látky. Pripravili sme pre vás pár skvelých tipov, vďaka ktorým hravo zistíte, ako vyčistiť vašu podlahu. 

Ako na čistenie laminátovej podlahy?

Každodenné čistenie podlahy prebieha spravidla bez väčších problémov. Zašpinenú podlahu môžete pretrieť vlhkou handrou alebo mopom z mikrovlákna, ktorý je šetrný k povrchu podláh. Pri čistení však nepoužívajte veľké množstvo vody. Laminátová podlaha sa vám najviac odvďačí, ak ju vyčistíte vlhkou handrou. Smeti a iné nečistoty odstránite za pomoci zmetáku či metly. 

S odolnou špinou si poradíte za pomoci čistiaceho prostriedku, ktorý je špeciálne určený na laminát. V žiadnom prípade však nepoužívajte produkty, ktoré vytvárajú film na povrchu podlahy, ako napríklad vosky alebo oleje. Týmto spôsobom by sa mohlo značne sťažiť odstraňovanie škvŕn a podlaha by bola klzká.

 Ako na čistenie vinylovej podlahy?

Pri základnom čistení vinylovej podlahy postupujete rovnako ako v prípade laminátovej podlahy. Mop, vlhká handra alebo metla sú must-have. Hĺbkové čistenie alebo odstraňovanie horšieho znečistenia prebieha za pomoci špeciálnych povrchov, ktoré sú určené na LVT alebo PVC podlahy. Dajte si pozor na správne riedenie prípravku s vodou a vždy postupujte podľa návodu. 


Ako na čistenie drevenej podlahy?

Drevo je organický materiál a potrebuje výnimočnú starostlivosť. Príliš mokrá utierka či mop by mohla drevo poškodiť, preto ich nezabudnite pred údržbou poriadne vyžmýkať. Ak sa rozhodnete pre nejaký štandardný čistiaci prostriedok, uistite sa, že má vyššie pH a vysoký obsah tuku/oleja. Produkty s nízkym pH totiž oleje rozpúšťajú a svojej drevenej podlahe by ste tak mohli uškodiť. 

Tak, ako aj pri iných typoch podláh, aj v prípade dreva odporúčame používať prípravky, ktoré sú naň určené. Odborný predajca vám najlepšie poradí, čo je pre vašu podlahu najvhodnejšie. V prípade akýchkoľvek otázok o čistení podlahy neváhajte kontaktovať náš tím a my vám veľmi radi pomôžeme.