Ako zladiť interiér a dlažbu v kúpeľni?

Nájsť ideálnu dlažbu do kúpeľne môže byť niekedy naozaj veľmi ťažké. Inšpirácií je veľa, no každá kúpeľňa je iná. Aká dlažba je teda vhodná presne pre tú vašu? 

Tmavé vs. svetlé dlaždice

Tak, ako aj v iných priestoroch, aj v kúpeľni platí, že tmavá podlaha a obklad opticky zmenšia priestor. Ak teda v kúpeľni bojujete s každým centimetrom, zvoľte radšej svetlejšie dlaždice

Tmavšie prevedenia však evokujú luxus a eleganciu. Momentálne veľmi populárne odtiene tmavosivej, čiernej alebo tmavohnedej perfektne vyniknú v kombinácii s bielymi, zlatými alebo naturálnymi doplnkami. 

So vzorom vs. bez vzoru

Uvažuje nad tým, či si vybrať čisté jednofarebné dlaždice alebo zvoliť výraznejší vzor? Všetko to závisí od vášho štýlu, zariadenia a doplnkov, aké chcete do kúpeľne umiestniť. Výrazný, až extravagantný vzor perfektne vynikne v kombinácii s jednoduchým zariadením. Prepracovaný nábytok, je, práve naopak, lepšie umiestniť k jednoduchšie vyzerajúcim dlaždiciam.

Ak máte strach o veľkú viditeľnosť nečistôt, pomôže vám nepravidelný vzor. Patchwork alebo mramorový dizajn – to všetko hrá vo váš prospech. 

Matné vs. lesklé

V dnešnej dobe si môžete vybrať dlažbu až v troch úrovniach lesku – matné, polomatné a lesklé. Matná dlažba a obklad ide ruka v ruke s naturálnym, industriálnym alebo škandinávskym štýlom. Okrem toho, nečistoty sú na nej menej viditeľné. 

Pokiaľ však chcete vytvoriť luxusnejší dojem v štýle glamour, siahnite po lesklých dlaždiciach. Sú vhodné aj do menších kúpeľní bez okien. 

 

Veľkosť dlaždíc

V neposlednom rade je dôležité myslieť aj na veľkosť dlaždíc. Do malých priestorov sú vhodnejšie menšie rozmery (napr. 60×60), pretože miestnosť opticky rozšíria. Veľkoformátovú dlažbu zasa využijete vo väčších kúpeľniach. 

Na čo nezabudnúť pri výbere dlažby do kúpeľne? 

  • Vyberte si kúsky, ktoré odrážajú váš vkus a štýl. 
  • Dlažba musí byť dostatočne protišmyková.
  • Nezanedbajte dobré tesnenie.
  • Nebojte sa experimentovať.
  • Pokiaľ si nie ste istý pokládkou, nechajte ju na odborníkov.