Máte poškodenú podlahu v kuchyni? Toto sú najčastejšie príčiny!

Kuchyňa je jedným z najvyťaženejších miest v dome alebo byte. Navštevujme ju niekoľkokrát denne, trávime tam čas s rodinou a mnoho z nás ju nevyužíva iba na varenie. Často býva spojená s jedálňou. Obedujeme v nej, využívame ju ako pracovňu a deti sa v nej hrajú alebo si pripravujú domáce úlohy. Rýchlo sa teda môže stať, že sa podlaha poškodí. 

S akým typom poškodenia sa v kuchyni stretávame? Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie. 

Vydutá podlaha 

Vaša podlaha sa vydula? Toto poškodenie má pravdepodobne na svedomí voda. Niektoré typy podláh, ako napríklad laminátové alebo drevené parkety, nie sú vodeodolné, Väčšie množstvo vody, ktoré sa na podlahe zdržuje dlhý čas, by ju mohlo natrvalo poškodiť. Ak vám napríklad vytečie chladnička alebo pretečie umývadlo a vy vodu necháte dlhšie stáť, je možné, že budete musieť podlahu meniť. 

Ako tomu predísť?

Vyberte si vinylové podlahy, ktoré sú 100% odolné voči vode. Zvoliť môžete aj vodeodolné laminátové parkety alebo aspoň čiastočne vodeodolné drevené parkety. Skvelou voľbou je aj keramická dlažba do interiéru

Šmuhy alebo ryhy

Šmuhy alebo ryhy na vašej podlahe vznikajú zvyčajne po presúvaní nábytku. Dôvodom môže byť napríklad aj rozbitý tanier, ktorý na vašej podlahe zanechal doživotnú značku. 

Ako tomu predísť? 

Buďte vo svojej kuchyni opatrný. Šmuhy odstránite za pomoci mopu a čistiaceho prostriedku, no s ryhami to bude zložitejšie. Ak sa chystáte nábytok presúvať, neťahajte ho po podlahe, ale mierne ho nadvihnite. Pri niektorých materiáloch, ako napríklad drevo, laminát alebo vinyl, zvýšite životnosť za pomoci laku alebo ochrannej vrstvy. 

 

Počmáraná podlaha

Každý rodič určite vie, že udržať kreatívne dieťa kresliť výlučne na výkres môže byť poriadna fuška. Ak sa vaše deti hrajú na podlahe a chystajú sa kresliť si alebo maľovať, veľmi rýchlo sa môže stať, že ich umelecké dielo skončí na vašich nových parketách. 

Ako tomu predísť? 

Ak sa vaše det túžia hrať na podlahe, kúpte im podložku, na ktorej si budú užívať voľný čas. Existujú aj špeciálne podložky na kreslenie, na ktorých sa môžu vaše ratolesti vyblázniť do sýtosti.

Rozbitá podlaha

V prípade prudkého nárazu – ak vám napríklad spadne kvetináč alebo misa z veľkej výšky, vaša podlaha sa môže rozbiť. V takomto prípade nie je potrebné meniť celú podlahu. Stačí vymeniť poškodenú dlaždicu alebo lamelu. 

Ako tomu predísť? 

Niektoré materiály si nerozumejú s ťažšími predmetmi. Keramická dlažba sa v prípade pádu niečoho ťažšieho môže ľahko rozbiť. Ak sa obávate tohto problému, zvoľte mäkší materiál, ktorý sa

Image

 

rozbije naozaj len veľmi ťažko. Medzi takéto materiály radíme napríklad vinyl.