Rozdiel medzi LVT a SPC podlahami

Rozdiel medzi LVT a SPC podlahami

 

 

Viete, aký je rozdiel medzi LVT a SPC podlahami? Zistite, ako ich jednoducho rozoznať.

 lvt spc podlaha

Vinylové podlahy sú momentálne obrovským trendom. Kvôli svojim skvelým vlastnostiam sú vhodné do akejkoľvek miestnosti v dome alebo v byte. Na trhu však nájdete obrovské množstvo vinylov. Každý typ má svoje špecifiká, podľa ktorých ich môžete rozpoznať. V čom sa líšia dva najobľúbenejšie - LVT a SPC?

Čo je to LVT podlaha?

LVT je skratka pre Luxury Vinyl Tiles. Je tradičnou vinylovou podlahou, ktorá je na trhu už celé roky. Je zložená z klasického PVC jadra, vďaka ktorému je ohybná a mäkká. Je vhodná do akéjkoľvek miestnosti v dome alebo v byte, vrátane kuchyne a kúpeľne. 

Hravo ju teda umiestnite naozaj kdekoľvek. Je len na vás, či sa rozhodnete pre novu LVT podlahu do spálne, kuchyne, kújpeľne, obývacej izby, hosťovskej izby, chodby alebo detskej izby. Vo všetkých priestoroch zaručene vynikne. 

Čo je to SPC podlaha?

Skratkou SPC označujeme Stone Plastic Composite. Tento typ podlahy je vyrobený z kompozitného plastu, vďaka čomu má pevnú konštrukciu a je menej pružný. Patrí medzi obľúbené materiály aj do náročnejších miestností, v ktorých sa zdržuje vlhkosť. 

Je teda perfektnou voľbou do kúpeľne alebo kuchyne. Váhať, samozrejme, nemusíte ani v prípade menej náročných izieb, medzi ktoré patrí obývacia izba, spálňa, kuchyňa, chodba, detská izba či hosťovská izba. 

Porovnanie LVT a SPC

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že LVT a SPC sa žiadnym spôsobom nelíšia, rozdiely medzi nimi sú. Odlišnosti nájdete najmä v spracovaní, hrúbke dosiek, vlastnostiach, ale aj v cene.  Ako sa od seba odlišujú a v čom sú takmer rovnaké?

Hrúbka dosiek

Zatiaľ, čo LVT dosky sú hrubé približne 4 mm a menej, SPC dosky nájdete hrúbkach od 4 mm do 6 mm. SPC dosky sú teda o niečo hrubšie, a rozdiel môžete pocítiť pri chôdzi. LVT sú mierne ohybnejšie, čo má na svedomí aj nižšia hrúbka. Počas prechádzania sú mäkšie. 

Trieda záťaže

Ako sme písali vyššie, LVT podlahy sú ohybnejšie, preto pri väčšej záťaži nemusia poskytovať dostatočnú stabilitu. SPC podlahy majú pevnejšie jadro a poskytujú dostatočnú stabilitu. Rozdiel je však minimálny, no pri hlbšom skúmaní ho pocítite. 

Vzhľad

Vzhľad SPC a LVT je veľmi podobný. Tlačený dizajn sa neustále zlepšuje, preto môžete v oboch prípadoch počítať s kvalitným prevedením. V niektorých prípadoch však môže SPC pôsobiť realistickejšie a mať výraznejšiu štruktúru. Vybrať si môžete klasické drevené dekory, ktoré svojim prevedením pripomínajú laminát alebo drevo. Perfektnou voľbou sú aj kamenisté podlahy, napríklad v cementovom či zrnitom dekore. Milovníci modernosti ocenia aj vinyl, ktorý má vzhľad matnej keramickej dlažby. 

Inštalácia

Na trhu nájdete tradičné LVT podlahy, ktoré na povrch pripevníte za pomoci špeciálneho lepidla. Na novšie prevedenia už lepidlo nepotrebujete. Podlahu nainštalujete za pomoci jednoduchého click systému. Montáž SPC podláh je takisto postavená na click systéme.

Cena

V oboch prípadoch platí, že cena je priamo úmerná kvalite. SPC podlahy ponúkajú maximálnu kvalitu, 100% odolnosť a prvotriedny dizajn. Ich cena je teda aj troška vyššia ako v prípade LVT podláh.

To však neznamená, že LVT podlahy nie sú kvalitné. Aj v našej ponuke nájdete vysoko odolné LVT, ktoré bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám. 

Ktorú podlahu si teda vybrať? 

Výber vhodnej podlahy je závislí najmä od vašich preferencií. Nie je teda možné jednoznačne povedať, ktorá podlaha bude vyhovovať práve vám. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, skúste sa poradiť s našimi odborníkmi, ktorí vám veľmi radi pomôžu. Vo všeobecnosti však platia nasledujúce pravidlá: 

LVT podlahu by ste si mali vybrať ak: 

  • hľadáte vysokú kvalitu
  • záleží vám na dobrej cene 
  • chcete mať mäkšiu vinylovú podlahu
  • nevadí vám inštalácia za pomoci lepidla 
  • máte záujem o široký výber dekorov a farieb 

 

SPC podlaha je vhodná pre tých, ktorí: 

  • hľadajú jedny z najkvalitnejších podláh na trhu 
  • nevadí vám vyššia cena
  • chcete mať pevnejšiu podlahu
  • zaujímate sa o jednoduchú inštaláciu
  • máte záujem o široký výber dekorov a farieb