Ako na údržbu exteriérovej dlažby?

Keramická dlažba je jedným z najvhodnejších typov podláh, ktoré môžete umiestniť do vášho exterieru. Perfektne vynikne na balkóne, terase, a zdobiť môže aj napríklad garáž alebo príjazdovú cestu. Poďme sa pozrieť na to, ako sa o takúto dlažbu starať. 

Vlastnosti keramickej dlažby

Ešte predtým, ako sa pustíme do samotnej údržby, prejdime si, aké vlastnosti by mala mať ideálna outdoorová dlažba. Exteriérová keramika musí: 

  • mať dostatočnú hrúbku 
  • dostatočnú triedu zážaťe
  • byť čo najviac protišmyková
  • byť mrazuvzdorná
  • mať príjemný nerušivý dizajn

Údržba keramickej dlažby do exteriéru

Starostlivosť o exteriérovú keramickú dlažbu patrí medzi menej náročné procesy. Keďže sa jedná o pevný a kvalitný materiál, ktorý má spravidla hladký alebo mierne zrnitý povrch, čistenie zvládne raz-dva. 

 

Každodenné čistenie

Denná údržba začína klasickým pozametaním alebo povysávaním nečistôt. Na dlažbe sa zdržuje prach, lístie, hlina alebo napadaná tráva. Po odstránení týchto voľne dopadajúcich prvkov sa môžete presunúť k umývaniu dlažbu. To záleží od toho, kde ju máte položenú. Keramickú dlažbu je možné očistiť prúdom vody, napríklad z hadice. V prípade garáží môžete použiť mop s čistiacim prostriedkom. 

Špeciálna údržba

V prípade “veľkého upratovania” sa taktiež veľmi nenarobíte. Správne položená dlažba nevsakuje vodu, ani mastnotu. Vaša práca závisí aj od počasia. V zime ide najmä o odstraňovanie snehu, prípadne posypávanie soľou. Dôležité je aj vytrhávanie buriny v okolí chodníkov. 

 

Prvá pomoc v prípade poškodenia

Medzi najčastejšie poškodenia keramickej dlažby patrí vydutie alebo prepadnutie dlaždice. Ak sa niečo také stane, dlažbu vyberte a upravte podklad. Následne dlaždicu vráťte na svoje miesto a zafixujte gumeným kladivom. Ďalším prípadom je odlomenie alebo rozbitie dlaždice. V takom prípade stačí vymeniť iba poškodený kúsok.