Ako na údržbu exteriérovej dlažby?

Keramická dlažba je jedným z najvhodnejších typov podláh, ktoré môžete umiestniť do vášho exterieru. Perfektne vynikne na balkóne, terase, a zdobiť môže aj napríklad garáž alebo príjazdovú cestu. Poďme sa pozrieť na to, ako sa o takúto dlažbu starať. 

Vlastnosti keramickej dlažby

Ešte predtým, ako sa pustíme do samotnej údržby, prejdime si, aké vlastnosti by mala mať ideálna outdoorová dlažba. Exteriérová keramika musí: 

  • mať dostatočnú hrúbku 
  • dostatočnú triedu zážaťe
  • byť čo najviac protišmyková
  • byť mrazuvzdorná
  • mať príjemný nerušivý dizajn

Údržba keramickej dlažby do exteriéru

Starostlivosť o exteriérovú keramickú dlažbu patrí medzi menej náročné procesy. Keďže sa jedná o pevný a kvalitný materiál, ktorý má spravidla hladký alebo mierne zrnitý povrch, čistenie zvládne raz-dva. 

 

Každodenné čistenie

Denná údržba začína klasickým pozametaním alebo povysávaním nečistôt. Na dlažbe sa zdržuje prach, lístie, hlina alebo napadaná tráva. Po odstránení týchto voľne dopadajúcich prvkov sa môžete presunúť k umývaniu dlažbu. To záleží od toho, kde ju máte položenú. Keramickú dlažbu je možné očistiť prúdom vody, napríklad z hadice. V prípade garáží môžete použiť mop s čistiacim prostriedkom. 

Špeciálna údržba

V prípade “veľkého upratovania” sa taktiež veľmi nenarobíte. Správne položená dlažba nevsakuje vodu, ani mastnotu. Vaša práca závisí aj od počasia. V zime ide najmä o odstraňovanie snehu, prípadne posypávanie soľou. Dôležité je aj vytrhávanie buriny v okolí chodníkov. 

 

Prvá pomoc v prípade poškodenia

Medzi najčastejšie poškodenia keramickej dlažby patrí vydutie alebo prepadnutie dlaždice. Ak sa niečo také stane, dlažbu vyberte a upravte podklad. Následne dlaždicu vráťte na svoje miesto a zafixujte gumeným kladivom. Ďalším prípadom je odlomenie alebo rozbitie dlaždice. V takom prípade stačí vymeniť iba poškodený kúsok.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie