Kúpa laminátovej podlahy: Na čo nezabudnúť pri výbere?

Chystáte sa na kúpu laminátovej podlahy? Pri výbere musíte dbať na správnu farbu a dizajn, no vzhľad nie je všetko, na čo by ste sa mali zamerať. Dôležité sú aj vlastnosti podlahy. Vybrať by ste si aj podľa toho, kde chcete podlahu umiestniť. Na čo sa teda zamerať pri výbere? 

Hrúbka podlahy

Laminátové podlahy majú rôzne hrúbky. V obchodoch nájdete podlahy s hrúbkou 5 - 12 mm, pričom spravidla platí, že čím hrubšiu podlahu si vyberiete, tým je odolnejšia. 5, 6 a 7 mm podlahy sú vhodné do priestorov, ktoré sa až tak veľmi nevyužívajú – napríklad hosťovská izba alebo šatník. 

Záťažová trieda

Pokiaľ hľadáte podlahu do komerčných priestorov, uistite sa, že má dostatočnú záťažovú triedu. Je totiž obrovský rozdiel, keď idete položiť podlahu do bytu pre trojčlennú rodinu, a keď hľadáte kúsok, ktorý poputuje do vyťaženej kancelárie. 


Podložka

Perfektná laminátová podlaha ide ruka v ruke so správnou podložkou. Tá zmenšuje nerovnosti povrchu, tlmí hluk a zaistí, aby podlaha ostala na svojom mieste. Vybrať si môžete napríklad bielu penovú podložku alebo striebornú podložku, ktorá je vhodná pre podlahové kúrenie. 

Vodeodolnosť 

Ak zvažujete laminát do kúpeľne alebo kuchyne, myslite aj na vodeodolnosť. Niektoré laminátové podlahy sú 100% vodeodolné a môžete ich umiestniť aj do vlhkého prostredia. Takúto ponuku nájdete napríklad medzi produktami od značky Berry Alloc. 

Dekor

Aj napriek tomu, že dizajn nie je najdôležitejší, vytvára celkovú atmosféru miestnosti. Podlaha zaberá veľkú plochu a dokáže opticky rozšíriť alebo presvetliť priestor. Podstatná je aj jednoduchá kombinovateľnosť so zariadením.