Ako vybrať podlahovú lištu?

Neoddeliteľnou súčasťou výmeny podlahy sú podlahové lišty. V obchodoch sa stretnete s rôznymi typmi líšt, ktoré sa odlišujú farbou, tvarom, ale aj využitím. Ako si správne vybrať vhodný typ? 

 

Typy podlahových líšt

Soklové lišty

Soklové lišty slúžia na prirodzený prechod medzi podlahou a stenou. Zakrývajú nedokonalosti, drobné medzery a štrbiny. Do niektorých typov dokážete schovať káble. Majú aj ochrannú funkciu - udržujú vašu podlahu v bezpečí pred poškodením zo strany od steny. Vybrať si môžete napríklad drevené lišty, plastové lišty alebo lišty z MDF.

Schodové lišty

Schodové lišty sa používajú na hrany schodov. Znižujú riziko vážneho úrazu a využijete ich aj vtedy, ak chcete schody zakryť kobercom.

Prechodové lišty

Prechodové lišty bývajú vyrobené z hliníka a slúžia na vyrovnanie nerovností a dokážu hravo skryť nie veľmi vydarený prechod. Vybrať si môžete farbu, ktorá bude korešpondovať s vašim dizajnom alebo zvoliť neutrálnu bronzovú, striebornú alebo zlatú variantu.

Rohové lišty

Rohové lišty sú vhodné do akýchkoľvek rohov. Perfektne vám poslúžia medzi dvoma múrmi alebo múrom a kuchynskou linkou. Zabránia tomu, aby sa voda dostala do škáry medzi dvoma objektmi.

 living-room-couch-interior-room-584399

Pred kúpou podlahových líšt sa teda poriadne zamyslite nad tým, aký typ potrebujete. Následne vyberte vhodný dizajn, ktorý bude pôsobiť prirodzene a nebude v miestnosti prekážať.