Odolné podlahy – ktoré sú to?

V súčasnej ponuke podláh nájdete množstvo zaujímavých kúskov od rôznych výrobcov. Líšia sa od seba dizajnom, farbou, materiálom, ale aj vlastnosťami. Mať na výber je síce skvelé, no pre ľudí, ktorí nemajú v podlahách prehľad, môžu mať s kúpou obrovský problém. My vám však tento proces uľahčíme. Poďme sa pozrieť na to, ako vyberať odolnú podlahu – štýlový kúsok, ktorý vám vydrží roky.

Aké sú to odolné podlahy? 

Odolné podlahy by sme mohli charakterizovať ako podlahy s dlhou životnosťou. Dokážu odolávať voči podmienkam prostredia a nemusíte ich meniť každú sezónu. Odolnosť podlahy však závisí aj od toho, do akého priestoru ich umiestnite. Napríklad podlahy, ktoré nie sú vodeodolné, nie je možné umiestniť do kúpeľne alebo kuchyne a interiérová keramická dlažba nie je vhodná do exteriéru. 

Medzi odolné podlahy radíme napríklad: 

 

Odolná podlaha má nasledujúce vlastnosti: 

 

  • dostatočnú hrúbku
  • povrch odolný voči poškrabaniu
  • odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • dostatočnú závažovú triedu

 

Vlastnosti jednotlivých podláh sa líšia podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Ak hľadáte odolnú podlahu do bežných priestorov v byte alebo dome, vybrať si môžete akúkoľvek interiérovú podlahu. Medzi populárne materiály patrí laminát, vinyl, drevo alebo dlažba. 

Do náročnejších priestorov, medzi ktoré radíme napríklad kuchyňu alebo kúpeľňu, zvoľte 100% vodeodolné laminátové alebo vinylové podlahy. Skvelou voľbou je aj interiérová dlažba. 

Pokiaľ vyberáte podlahu do miestností s vyššou záťažou, zvážte väčšiu hrúbku a vyššiu záťažovú triedu. V opačnom prípade by sa mohla podlaha veľmi rýchlo poškodiť. Medzi takéto miestnosti patria napríklad kancelárie, garáže, obchodné domy alebo sklady. Nezabudnite ani na vhodnú podložku pod podlahu a podlahové lišty, bez ktorých by podlaha nebola úplná.