Na čo myslieť pred kúpou podlahovej lišty?

Neodmysliteľnou súčasťou novej podlahy sú podlahové lišty. Je jedno, či hľadáte lištu k vinylu do kúpeľne, k laminátovej podlahe do spálne alebo k drevenej podlahe do chodby – v  každom prípade si musíte kúpu poriadne premyslieť. 

Ako teda postupovať pri kúpe podlahovej lišty? Prečítajte si naše tipy, ktoré vám pomôžu správne si vybrať. 

 

Aký materiál podlahovej lišty potrebujete?

Jedna z prvých vecí, ktorú musíte zvážiť, je materiál podlahovej lišty. V našej ponuke nájdete plastové podlahové lišty, MDF podlahové lišty, ale aj drevené podlahové lišty. K dreveným podlahám odporúčame drevené podlahové lišty, k vinylu a laminátu môžete zvoliť plastové alebo MDF lišty. 

 

Akú dĺžku podlahových líšt potrebujete? 

Ďalším dôležitým parametrom je dĺžka. Ešte pretým, ako sa pustíte do samotnej kúpi, zmerajte si steny. Pri kúpe líšt je dobré urobiť si aspoň 20% rezervu v prípade, že by ste sa troška pomýlili alebo ste pri pokládke lištu poškodili. 

Akú šírku podlahových líšt potrebujete?

Podlahové lišty majú rozličnú nielen dĺžku, ale aj šírku. Širšie podlahové lišty sú výraznejšie a pôsobia v miestnosti dominantnejšie. Užšie podlahové lišty sú zasa menej výrazné a v miestnosti nepútajú toľko pozornosti. 

 

Koľko a aké doplnky k podlahovým lištám potrebujete? 

V našej ponuke nájdete dva typy podlahových líšt - s doplnkami alebo bez doplnkov. Lišty bez doplnkov sú vyrobené z MDF a na konci alebo pri napojení ďalšej lišty ich zrežete došikma. 

 

Lišty s doplnkami sa nezrezávajú. Pri ich ukončení alebo nadpojení použijete jeden z doplnkov. Medzi doplnky k lištám patria: 

  • vnútorný kút
  • vonkajší roh
  • spojka
  • pravé ukončenie
  • ľavé ukončenie 

Doplnky k lištám sú dodávané samostatne a ich počet si zvolíte vy. Prepočítajte si, koľko kútov a rohov sa nachádza v miestnosti. Pripočítajte k nim spojky, ktoré umiestnite medzi lištami v časti, kde sa jedna lišta napája na druhú. Nezabudnite ani na pravé a ľavé ukončenia.