Ako sa zbaviť buriny medzi exteriérovou dlažbou?

Burina je nepriateľom každej exteriérovej dlažby. Časom sa objavuje najmä pri nesprávnej inštalácii a mechanickom poškodení, no niekedy postihne aj perfektne osadené dlaždice. Ako sa jej zbaviť jednoduchým a nie veľmi drastickým spôsobom? 

pexels-markus-spiske-2431402 (1)

Profesionálne postreky

Profesionálne postreky môžete zohnať v každom dobrom špecializovanom obchode. Niektoré sa zmiešavajú s vodou, iné nalejete priamo na zamorené miesto. Tento spôsob je rýchly a účinný, no pri nedostatočnej opatrnosti môžu nastať problémy.

Nevýhody profesionálnych postrekov

Výraznejšia dlažba môže zmeniť farbu

Pokiaľ sa vaša dlažba pýši výraznou farbou alebo je zdobená zaujímavými ornamentami, dajte si pri postrekoch pozor. Pri niektorých agresívnejších prípravkoch sa môžu na dlaždiciach objaviť fľaky.

Pozor aj na výmysly prírody

Ak ste na burinu použili prípravok a vonku sa spustil poriadny lejak, môže sa veľmi rýchlo stať, že sa dostane aj k okolitým rastlinám alebo kvetom. Rovnako je to aj s vetrom. Čiastočky sa môžu dostať aj na vaše okrasné rastliny a zahubiť aj to, čoho sa zbaviť nechcete. Ak sa chystáte na tento proces, uistite sa, že je počasie na vašej strane.

Vyhubenie buriny za pomoci “domácich receptov”

Buriny sa môžete zbaviť aj inak. Stačia vám prísady, ktoré nájdete doma v kuchyni. Tieto spôsoby sú účinné, zdravotne nezávadné a dbaju aj na okolitú zeleň. Poďme sa na ne pozrieť.

Jedlá sóda

Jedlá sóda je skvelým pomocníkom v kuchyni, ale aj mimo nej. Rýchlo a jednoducho zbaví vašu dlažbu nežiadúcej zelene. Do štrbín nasypte jedlú sódu a počkajte, dokým si hydrogenuhličitan sodný začne robiť svoju robotu. Proces však nie je trvalý, je nutné ho opakovať každých 5 - 6 týždňov.

Ocot a soľ

Ocot a soľ sú neporaziteľnou kombináciou v boji proti burine. Vytvorte postrek z 1 l octu s pridaním 200 g soli a zmesou postriekajte nežiadúcu zeleň. Postrek by mal zaúčinkovať do 24 hodín.

Vriaca voda

Na burinu nalejte obyčajnú vriacu vodu. Korene to nezvládnu a rýchlo vyschnú. Tento postup vám zaručí, že na dlažbe nenájdete žiadne fľaky alebo iné poškodenia.