Rozdiely medzi vinylovou a laminátovou podlahou

Vinyl a laminát patrí medzi najčastejší voľbu materiálu podlahy. Tieto dva typy sú populárne najmä vďaka svojim skvelým vlastnostiam. V dnešnom článku si porovnáme materiály a pozrieme sa na to, v čom sa líši laminátová podlaha od vinylovej podlahy.

 

1. Vodeodolnosť

Zatiaľ, čo vinyl je 100% vodeodolný, pri lamináte si musíte dávať pozor na kontakt s vodou. Do miestností, v ktorých je zvýšená vlhkosť alebo sa často zdržuje voda, je teda vhodnejší vinyl. Medzi takéto izby patrí napríklad kuchyňa alebo kúpeľňa. Laminát do kuchyne umiestniť môžete, no pokiaľ bude na ňom dlhšiu dobu stáť voda, môže sa poškodiť. 

2. Tvrdosť

Laminátové podlahy sú tvrdšie a viac pripomínajú drevo. Vinyl je výrazne mäkší a ohybnejší. 

 

3. Hrúbka

Laminát je hrubší ako vinylová podlaha. V prípade laminátových podláh sa spravidla stretnete s hrúbkou 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm alebo 14 mm. Ak chcete, aby vám podlaha vydržala čo najdlhšie, zvoľte 8 a viac milimetrové podlahy. 

Hrúbka vinylovej podlahy závisí od jeho typu. Clickový vinyl je hrubší ako lepený vinyl, pretože má po stranách lamely click systém. Priemerná hrúbka clickového vinylu je 4 mm, lepeného 2,5 - 3 mm. 

 

4. Dekor

V prípade laminátovej aj vinylovej podlahy sa stretnete s veľmi kvalitnými dekormi, ktoré môžu imitovať drevo alebo kameň. Vyberte si z množstva farebných prevedení, ktoré nájdete aj v našej ponuke. 

 

5. Životnosť

Pri správnej starostlivosti vám vinylové a laminátové podlahy vydržia celé roky. Nemusíte sa teda vôbec obávať, že budete svoju novú podlahu meniť každý rok. Dôležitá je, samozrejme, aj správna pokládka a vhodný výber doplnkov a podložky. 

Navštívte náš showroom

Hľadáte dokonalú podlahu? Navštívte náš showroom v Bratislave a vyberte si svoj vysnívaný typ. Čaká na vás široký výber vinylovej a laminátovej podlahy, exteriérovej a interiérovej keramickej dlažby, podložiek pod každý typ podlahy, doplnkov a dverí. Náš tím vám je k dispozícii.