Ako zladiť podlahu so zariadením?

Ako zladiť podlahu so zariadením?


 

 laminatova_podlaha_jedalen

 

Neviete, ako skombinovať nábytok a dominantu vašej miestnosti - podlahu? Prečítajte si, ako si poradiť s týmto problémom.

 

Našli ste perfektné miesto na bývanie, starostlivo vyberali nábytok, dokonale skombinovali zariadenie a doplnky, no aj napriek tomu máte pocit, že vášmu vysnenému domovu niečo chýba? Možno je problémom podlaha.

 

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že podlaha je z dizajnového hľadiska absolútne nepodstatný prvok v miestnosti. Má však veľmi dôležitú úlohu - musí zjednotiť, doplniť, zvýrazniť alebo zjemniť atmosféru izby. Ako si teda vybrať vhodnú farbu a ako ju skombinovať so zariadením?

Vytvorte kontrast

Medzi najbežnejšie spôsoby kombinovania podlahy a nábytku je vytvorenie kontrastu. Pokiaľ túžite po podlahe vo svetlejších odtieňoch, nábytok zvoľte v tmavších farbách. Ak práve naopak, zvažujete tmavú podlahu, kontrast vytvoríte za pomoci svetlého nábytku. Kontrast v miestnosti okamžite zaujme a nechá vyniknúť aj podlahu, aj nábytok.

Miestnosť v jednom tóne

Podlahu a nábytok môžete nakombinovať do veľmi podobných odtieňov. Pre dosiahnute perfektného prepojenia môže byť napríklad podlaha iba o odtieň svetlejšia, ako nábytok. Takto zvolené prvky sa maximálne dopĺňajú a pôsobia príjemne a štýlovo.

Dominanta izby

Kombinovanie v priestore sa môže odvíjať od jedného dominantného prvku v miestnosti. Pokiaľ zvolíte napríklad výrazný dekor na kuchynskej linke, môžete ostatný nábytok a podlahu ladiť v neutrálnych tónoch. Najvýraznejší kúsok v izbe môže mať napríklad sýtozelenú farbu, zatiaľ čo ostatné zariadenie a podlaha budú osadené do neutrálnej hnedej.

Ako vplýva výber odtieňa na priestor?

Výber odtieňa podlahy vplýva na podlahu rôznym spôsobom. Svetlejšie farby dokážu priestor zjemniť a rozšíriť. Perfektne odrážajú svetlo, vďaka čomu môže vaša izba pôsobiť priestrannejšie. Tmavšie farby pridajú elegantný nádych a miestnosť zútulnia. Príliš veľa tmavej však môže spôsobiť, že bude izba vyzerať výrazne menšie.

 

Náš TIP: Pri výbere podlahy myslite aj na funkčnosť. Dizajn je určite dôležitý, no nesprávny typ a materiál môže veľmi rýchlo znížiť životnosť. Problémovým miestom je napríklad kuchyňa. O tom, ako si vybrať podlahu do tejto miestnosti sa dočítate TU.