Pýtate sa, ako dlho schne lepidlo na dlažbu?

Zaujíma vás, ako dlho trvá schnutie lepidla na dlažbu? Prečítajte si všetky dôležité informácie. 

 

Pri prestavbe či opravách vášho domu alebo jeho okolia určite chcete, aby boli práce dokončené čo najrýchlejšie. V niektorých prípadoch sa však stáva, že sa procesy pomaly posúvajú a vy zistíte, že máte na konečné práce málo času. A chcete ušetriť každú hodinu. 

 

Avšak, počas prestavby platí jedno základné pravidlo – niektoré úkony si jednoducho vyžadujú čas. Jedným z nich je aj inštalácia dlažby za pomoci lepidla. Špeciálne lepidlo, ktoré sa používa na lepenie dlažby vám rozhodne neuschne za pár minút. Ak by ste sa snažili tento proces urýchliť, vaša nová dlažba by nemusela byť dostatočne pripevnená a mohla by sa natrvalo poškodiť. 

 

Lepidlo na dlažbu schne spravidla 24-48 hodín, a to v závislosti od značky a podmienok prostredia. Niektoré typy lepidiel si vyžadujú ešte viac času. Prečítajte si, čo všetko zaváži.

Aké faktory ovplyvňujú rýchlosť schnutia lepidla? 

 

Teplota a vlhkosť vzduchu

Medzi hlavné faktory patrí teplota a vlhkosť vzduchu. Ideálna teplota na schnutie lepidla je 20-24 °C a vlhkosť vzduchu približne 40%: V takýchto podmienkach je možné dlažbu používať už po 24 hodinách.

Použitie materiálu

Množstvo použitého materiálu tiež ovplyvňuje dobu schnutia lepidla. Na miestach, kde ste dali viac materiálu, sa môže doba schnutia predĺžiť. Pri lepení sa preto snažte postupovať rovnomerne. 

 

V praxi sa často využíva “bodové” lepenie – použitie lepidla iba na určité časti dlaždice. Mnohí si totiž myslia, že týmto spôsobom zafixujú hlavné body a ušetria materiál. Táto úvaha je však nesprávna. My vám určite odporúčame nanášať lepidlo na celú plochu. Týmto spôsobom výrazne vylepšíte priľnavosť dlaždice. 

 

Značka lepidla

Ako sme už spomínali vyššie, nie každé lepidlo schne rovnako dlho. Dobu schnutia ovplyvňuje najmä hustota zmesy a zloženie.


Kedy je najlepší čas na pokládku dlažby?

Najlepší čas na pokládku dlažby je počas teplejších mesiacov, kedy je priemerná teplota vzduchu okolo 23-25 °C. Pred pokládkou si nezabudnite pozrieť predpoveď počasia, aby vás nezaskočil náhly dážď a ochladenie, a doba schnutia sa zbytočne nepredĺžila.