Poškodenia laminátovej podlahy, ktoré dokážete opraviť svojpomocne

Laminátová podlaha je populárna voľba pre mnoho domácností najmä kvôli svojej trvanlivosti, jednoduchej údržbe a relatívne nízkym nákladom na inštaláciu. Avšak, aj napriek tomu sa môže laminát poškodiť v dôsledku bežného opotrebenia, pádov ťažkých predmetov, pretečenia vody a iných náhodných udalostí.

Dobrou správou je, že niektoré menšie poškodenia laminátových podláh môžete opraviť aj svojpomocne a tak predísť drahému výmene celého kusu podlahy. Tu sú najčastejšie problémy, na ktoré by ste mali byť pripravení a vedieť, ako ich riešiť:

 

Mechanické poškodenie povrchu

Povrch laminátu môže byť poškodený prasklinami, odreninami a škrabancami v dôsledku pohybu nábytku, pohybu náradia alebo ostrých predmetov. Na drobné škrabance môžete použiť opravnú pero alebo vosk na laminát. V prípade väčších poškodení môžete zakúpiť opravný krycí vosk v rovnakom odtieni, ako má vaša podlaha, a vyplniť tým poškodenú oblasť.

 

Odlupovanie laminátu

Ak sa časom odlupujú rohy alebo hrany laminátových panelov, môžete použiť laminátové lepidlo na lepenie ich späť na miesto. Pred aplikáciou lepidla si dôkladne očistite povrch podlahy a odstráňte prach a nečistoty.

 

Vydutá podlaha

Keď sa laminát dostane do kontaktu s prebytočnou vlhkosťou, môže sa podlaha začať opúchať. Na odstránenie tohto problému odporúčame použiť vykurovaciu fóliu alebo odvlhčovač vzduchu, aby ste znížili vlhkosť v miestnosti. Po nejakom čase by sa podlaha mala vrátiť do svojej pôvodnej podoby.

 

Poškodenie vodou

Ak na laminátovú podlahu niečo vylejete a rýchlo to nevysušíte, môže sa povrch nabaľovať alebo začne vyblednúť farba. V takom prípade rýchlo osušte podlahu utierkou alebo vysávačom a zabráňte ďalšiemu kontaktu s vodou.

 

Poškodenie teplom

Horúce predmety, ako napríklad hrnce alebo žehličky, môžu spôsobiť popáleniny a trvalé poškodenie laminátu. Odporúčame používať podložky na ochranu povrchu pred horúcimi predmetmi. Ak už je na preventívne opatrenie neskoro, povch skúste jemne prebrúsiť.

 

Zaschnuté a špinavé škvrny

Pri odstraňovaní škvŕn z laminátových podláh používajte jemné čistiace prostriedky a utierky, ktoré neobsahujú agresívne chemikálie, ktoré by mohli poškodiť povrch.

 

Ak sa poškodenie zdá byť vážnejšie alebo neviete, ako ho opraviť, mali by ste zvážiť pomoc odborníka alebo výrobcu laminátu. Pred každým opravným zákrokom si urobte test na malom a menej viditeľnom mieste, aby ste sa uistili, že použité materiály a postup nebudú spôsobovať ďalšie poškodenie. S primeranou starostlivosťou a údržbou môže vaša podlaha byť krásna ako nová aj o niekoľko rokov.