Ako vybrať keramický obklad na stenu

Pri renovácii alebo výstavbe domu či bytu, je výber správneho obkladu dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje celkový vzhľad miestnosti. Keramický obklad je populárnou voľbou pre mnoho ľudí, pretože je odolný voči vlhkosti, ľahko sa čistí a ponúka širokú škálu dizajnových možností. Ak váhate, ako vybrať keramický obklad na stenu, tu je niekoľko dôležitých faktorov, ktoré treba zvážiť.

 

Stanovenie využitia a umiestnenia

Predtým, než si vyberiete keramický obklad, je dôležité zvážiť, na akú stenu ho plánujete umiestniť a akú úlohu bude plniť. Napríklad v kúpeľni alebo kuchyni, kde je vysoká vlhkosť, je potrebný obklad s vysokou odolnosťou voči vlhkosti a jednoduchou údržbou. Na druhej strane, v obývacej izbe si môžete dovoliť experimentovať s rôznymi dizajnami a textúrami.

 

Zvolenie vhodného dizajnu

Existuje obrovský výber rôznych dizajnov keramického obkladu, ktoré sa líšia farbou, vzorom a textúrou. Pri výbere sa zamerajte na celkový štýl miestnosti a rozhodnite sa, či chcete, aby obklad bol výrazným prvkom alebo skôr slúžil ako pozadie pre ostatné prvky interiéru. Napríklad, ak máte moderný interiér, môžete si vybrať obklad s hladkým povrchom a minimalistickým vzorom. Ak preferujete rustikálny vzhľad, môžete zvážiť obklad imitujúci tehlu, ako je napríklad keramický obklad v štýle tehly Jerica Gris Mix.

 

Veľkosť obkladu

Veľkosť obkladu je ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje celkový dojem. Menšie obklady vytvárajú jemnejší a detailnejší vzhľad, zatiaľ čo väčšie obklady pôsobia moderným a elegantným dojmom. Pri výbere veľkosti obkladu zvážte aj veľkosť miestnosti. V malých miestnostiach sa odporúčajú menšie obklady, aby opticky nezmenšovali priestor. Väčšie obklady sú vhodnejšie pre väčšie miestnosti, kde ich rozmer a vzory môžu vyniknúť.

 

Kvalita a odolnosť

Pri výbere keramického obkladu je dôležité zvážiť jeho kvalitu a odolnosť. Hľadajte obklady s dobrou odolnosťou voči poškriabaniu, šmyku a chemikáliám. Dobrým ukazovateľom kvality je hodnota PEI (Porcelain Enamel Institute), ktorá určuje odolnosť povrchu obkladu. Vyššia hodnota PEI znamená väčšiu odolnosť.

 

Zodpovedajúce doplnky

Ak si vyberiete keramický obklad s výrazným vzorom alebo farbou, je dôležité zvážiť aj doplnky, ako sú dlaždice na podlahu, sanitárna keramika, či obkladové prvky. Doplnky by mali vizuálne zapadnúť a vytvárať harmóniu s keramickým obkladom na stene.

 

Porovnanie vzoriek

Je odporúčané si pred kúpou keramického obkladu získať vzorky a porovnať ich vo vašom priestore. Vzorky vám umožnia posúdiť, ako bude daný obklad vyzerať a ako sa bude hodiť k ostatným prvkom miestnosti. Môžete skúsiť kombinovať rôzne vzorky a farby, aby ste si vytvorili predstavu o výslednom vzhľade.

 

Keramický obklad z našej ponuky

Pokiaľ hľadáte keramický obklad a neviete si vybrať, prezrite si našu ponuku. U nás nájdete množstvo zaujímavých farieb a dizajnov, ktoré rozhodne zapasujú do vášho bytu alebo domu. Prezrite si našu webovú stránku alebo navštívte náš showroom v Bratislave na Starej Vajnorskej 11.