Podložky pod podlahu - ako si nezničiť podlahu a na čo si dať pozor?

Pri výbere vhodnej podložky pod Vašu podlahovú krytinu je nutné zohľadniť niekoľko parametrov pre predĺženie životnosti podlahy a zachovanie celkového komfortu. Výber podložky bude nevyhnutný pre splnenie aj iných užívateľských požiadaviek, napríklad na vyrovnanie nerovností podkladu, pohlcovanie zvuk či nárazov alebo termo-izoláciu či vhodnosť pre podlahové kúrenie.

Nesprávna hrúbka alebo typ podložky dokáže Vašu starostlivo vybranú podlahu často krát doničiť a spôsobiť tak nadmerné vŕzganie či iný hluk, ktorý bude rušiť nie len Vás, ale aj ostatných členov rodiny. Ocitnete sa tak v každodennej situácií, kedy vo večerných hodinách našľapujete nadmieru opatrne a neustále myslíte na miesta, kde vaša podlaha vŕzga najviac.  V tých lepších prípadoch budete Váš výber  pre nadmerný hluk a opotrebenie ľutovať, v tých horších budete rozmýšlať nad výmenou celej podlahy, čo môže byť značne finančne náročné.

Je potrebné si však uvedomiť, že celý Váš problém nemusí byť spôsobený podlahou samotnou, ale práve podložkou, ktorá je pod ňou položená. 

 

Hrúbka podložky - menej je niekedy viac

Zákazníci sa pri výbere podložky pod podlahu často sústredia najmä na jej hrúbku v milimetroch v domnienke, že väčšia hrúbka bezprostredne zaručí lepšie prevádzkové vlastnosti. Niekedy to však môže byť presne naopak. Pokiaľ si pod vinylovú podlahu, ktorá je čoraz viac populárna pre svoju vodeodolnosť, vyberiete podložku o hrúbke nad 1,5 mm, po čase zistíte, že toto rozhodnutie nebolo najrozumnejšie. Väčšia hrúbka podložky pod podlahou zapríčiní lámanie a ohýbanie Click-Systémov, ktoré sú v prípade vinylových podláh zvyčajne plastové a krehké. Vinylová podlaha je vo všeobecnosti flexibilnejšia a ohýbanie spôsobené pravidelnou chôdzou vyústi v nepríjemné vŕzganie a prehýbanie podlahovej krytiny.  

 

Vyššia hustota / viac tvrdá podložka  = menší komfort?

Okrem hrúbky si zákazníci často želajú, aby podložka bola čo najmäkšia, pretože takáto podložka zvýši celkový komfort pri chôdzi. Do istej miery takýto prístup nie je celkom nesprávny, no napríklad v prípade vinylových podláh je tento výber skutočne neštastný. Ako spomíname v prechádzajúcej časti článku, najmä vinylová podlaha musí mať pre svoju flexibilnú náturu pevný podklad. Neplatí teda za každých odolností, že mäkká podložka = vyšší komfort. Zohľadniť je preto potrebné materiál podlahovej krytiny ale aj výšku nerovností prítomných na podklade. 

 

Podlahové vykurovanie či termo izolácia?

Podlahové vykurovanie sa v súčasnosti stáva štandardom pri nových stavbách. Dôsledne si vzhľadom na potrebu podlahového vykurovania preverte vhodnosť podložky na tento účel. Všetky podložky vhodné na podlahové vykurovanie musia svojim technickým vyhotovením dovoľovať výmenu tepla. Tento paramter sa označuje ako tepelná vodivosť. 

 

Nechcete platiť za vykurovanie prázdneho bytu pod Vami?

V prípade, že využívate napríklad v bytových domoch vykurovanie radiátormi, oceníte pri výbere podložky s vyšším tepelným odporom. Spravidla platí, že väčšia hrúbka podložky dokáže dokonalejšie odizolovať prechod tepla zo studeného podkladu smerom k podlahe a zároveň aj opačným smerom. Hrúbka však nie je všetko a niektoré tenšie podložky poskytujú podobné alebo lepšie termoizolačné vlastnosti - to znamená, že sa Vám naakumulované teplo bude v miestnosti držať dlhšie a nebude skrz podlahu unikať. To oceníte najmä pokiaľ je byt pod Vami neobývaný a nevykurovaný. Dokážete tak ušetriť značné náklady na vykurovanie a nebudete Vašim teplom temperovať aj neobývaný byt. Laminátová živica používaná pri väčšine tradičných laminátových podlahách je sama o sebe na pocit chladnejšia a pri použití podložky s nízkym tepelným odporom môže byť pre ľudí, ktorí radi po byte chodia bosí, nepríjemná. Buďte preto pri výbere obozretní a preverte si tepelný odpor. Za žiadnych okolností nepoužívajte podložku vhodnú pre podlahové vykurovanie, pokiaľ tento spôsob vykurovania nepoužívate - samotné prevádzkové vlastnosti nebudú problém, no teplo Vám bude z domu či bytu rýchlejšie unikať. 

 

 

Parozábrana - áno či nie?

Parozábrana môže byť často pre zákazníkov mätúca a nie sú si úplne istí, či ju vôbec potrebujú. Izolácia vlhkosti z podkladu alebo pary idúcej z podlahového vykurovania je skutočne nevyhnutná. Nikto predsa nechce, aby mu podlaha zo spodu postupne vlhla a plesnivela. Niektoré podložky majú integrovanú parozábranu a nemusíte tak pokládku tejto vrstvy riešiť samostatne. Tieto podložky môžu mať o čosi vyššiu cenu oproti podložkám bez parozábrany / ochrannej fólie, avšak po prepočte zistíte, že sú cenovo výhodnejšie než pri nákupe týchto dvoch prvkov samostatne, nehovoriac o možných nákladov majstrov, ktorí Vám môžu pokládku parozábrany spoplatniť. 

Nie je teda podstatné, akým spôsobom plánujete Vaše priestory vykurovať. Použitie parozábrany je odporúčané pre všetky podlahové podložky, ktoré ňou od výroby nedisponujú. 

 

Pokiaľ si čímkoľvek nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať na telefónnom čísle +421 917 775 618 alebo e-mailom na adrese obchod@at-obklad.sk