Viete, ako položiť plávajúcu podlahu?

Čaká vás montáž plávajúcej podlahy? Mnoho domácich kutilov chce tento proces absolvovať bez pomoci profesionálov. A niet sa čomu čudovať – pokiaľ postupujete správne, zvládnete to raz-dva aj vy. 

Aký je najjednoduchší spôsob pokládky plávajúcej podlahy? Prečítajte si náš jednoduchý návod, ktorý vám celkový proces uľahčí. Najskôr sa však pozrieme na to, čo to vlastne tá plávajúca podlaha je. 

Definícia plávajúcej podlahy

Označenie “plávajúca podlaha” prislúcha tým typom podláh, ktoré o povrch lepiť nemusíte. Montáž prebieha tzv. plávajúcim spôsobom. Podlahy majú po stranách lamiel drážky, ktoré jednoducho zakliknete o seba. V prípade potreby ich tak môžete kedykoľvek rozložiť a zasa zložiť, a to bez toho, aby ste zasahovali do povrchu. Medzi plávajúcimi podlahami nájdete laminátové podlahy, vinylové podlahy, drevené podlahy, ale aj korkové podlahy. 

 

Pokládka plávajúcej podlahy

 

1. Uistite sa, že máte dostatok materiálu. Pri kúpe plávajúcej podlahy odporúčame pridať aspoň 10% oproti rozmerom miestnosti. 

 

2. Vložte podlahu do miestnosti, kde bude položená aspoň na 24-48 hodín. Nová podlaha sa musí prispôsobiť podmienkam prostredia. 

 

3. Pripravte povrch. Odstráňte nielen nečistoty, ale napríklad aj staré koberce či iné materiály, ktoré by mohli montáž skomplikovať. Uistite sa, že sa na povrchu nenachádzajú diery alebo vypukliny. 

4. Vysušte podklad.

 

5. Pripravte podložku pod vami vybranú plávajúcu podlahu. Spoje zaizolujte páskov. 

 

6. Položte prvú lamelu, a to dlhšou stranou k stene. 

 

7. Postupne pridávajte ďalšie dosky čelnou stranou.

 

8. Odstráňte zvyškové kusy. 

 

9. Ďalší rad pokladajte v závislosti od typu podlahy. Využiť môžete nasledujúce spôsoby: 

 

  • Angle-angle – dosky sú spojené kratšou stranou. Vytvoríte celý rad, ktorý napojíte k prvému radu. 
  • Snap – najskôr priložíte pozdĺžnu stranu jednej dosky, ktorú zakliknete. Následne pridáte ďalšiu. 
  • Fold-down - priložte prvú dosku po pozdĺžnej strane a položte. Ďalšiu lamelu dajte do uhlu približne 20°, priložte a zakliknite. 

10. Uistite sa, že sú lamely správne zakliknuté a bez medzier. 

 

11. Podlahu pretrite vlhkou handrou alebo čistiacim prostriedkom.