Ako odstrániť starú podlahu a vyčistiť povrch pred pokládkou podlahy?

Pri renovácii domu alebo bytu je výmena podlahy často nevyhnutným krokom. Odstránenie starej podlahy a dôkladná príprava podkladu sú kľúčové pre úspešnú inštaláciu novej podlahovej krytiny. V tomto článku sa pozrieme na profesionálne tipy, ako správne odstrániť starú podlahu a vyčistiť povrch pre optimálny výsledok.

 

Bezpečnostné opatrenia:

Pred začatím akýchkoľvek prác si nezabudnite obliecť ochranné oblečenie, vrátane rukavíc a ochranných okuliarov. Použite ochrannú masku, aby ste sa vyhli vdýchnutiu prachu a škodlivých častíc.

Vybavenie a náradie

Na odstránenie starej podlahy budete potrebovať správne náradie. Vhodné je použiť páčidlo, dláto, kladivo a prípadne elektrický kladivo. Pre vyčistenie povrchu po odstránení podlahy budete potrebovať vysávač, metlu, a mop.

Odstránenie starého podlahového krytu

Začnite od okrajov miestnosti a postupujte smerom do stredu.

Použite páčidlo a kladivo na odstránenie prvkov podlahy. Ak ide o drevo alebo laminát, môže byť potrebné viac úsilia.

Elektrické kladivo môže urýchliť proces odstránenia, najmä ak ide o starý parket alebo lepenú podlahu.

Príprava podkladu

Po odstránení starého podlahového krytu dôkladne vyčistite povrch od prachu a odrezkov.

Ak sú na podklade viditeľné nerovnosti, použite samonivelačnú zmes na vyrovnanie povrchu.

Opravte akékoľvek trhliny alebo dierky v podklade pomocou vhodného tmelu.

Vysávanie a čistenie

Dôkladne vysajte celý povrch, aby ste odstránili aj najmenšie prachové častice.

Potom použite mokrú handru alebo mop na zotretie povrchu. Uistite sa, že podklad je čistý a suchý pred pokračovaním v inštalácii novej podlahy.

Kontrola vlhkosti

Pred inštaláciou novej podlahy skontrolujte vlhkosť podkladu. Nadmerná vlhkosť môže ovplyvniť trvanlivosť nového podlahového krytu.

Odstránenie starej podlahy a príprava podkladu nie sú len nevyhnutnými krokmi pri renovácii, ale tiež zabezpečujú dlhú životnosť a kvalitu novej podlahy. Dodržiavanie správnych postupov a používanie vhodného náradia sú kľúčové pre úspešné dokončenie týchto prác. Ak dodržíte uvedené tipy, váš nový podlahový kryt bude vynikať nielen svojou krásou, ale aj trvanlivosťou.