Rozdelenie dlažby: Ako si správne vybrať?

Chystáte sa na kúpu dlažby? Pri výbere musíte zvážiť viacero faktorov, na základe ktorých si rýchlo a jednoducho vyberiete správny typ. Poďme sa pozrieť na delenie dlaždíc, vďaka ktorému si s kúpou poradíte raz-dva.

pexels-curtis-adams-5698018

Rozdelenie dlaždíc podľa typu

Základná klasifikácia dlažby je podľa typu. V bežných obchodoch sa stretnete s týmito dlaždicami:

Dlaždice z prírodného kameňa

Dlaždice z prírodného kameňa patria medzi najobľúbenejšiu voľbu. Sú vyrobené z rôznych kameňov (najčastejšie mramor a žula) a vášmu domu alebo bytu dodajú majestátnosť a jedinečnosť. Už na pohľad vyzerajú veľmi kvalitne a majú skvelé vlastnosti.

Pórovinové dlaždice

Pórovinové dlaždice sa používajú prevažne na obklady stien, no využiť ich môžete aj ako dlažbu. Vyrábajú sa z kameňa, hliny, kaolínu a kriedy. Sú vhodné do interiéru a obľúbené vďaka nenáročnej údržbe.

Kameninové dlaždice

Kameninové dlaždice sú veľmi podobné ako pórovinové, no ich zloženie sa mierne líši. Obsahujú živec, vďaka ktorému sú odolnejšie aj proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Sú teda vhodnou voľbou napríklad na balkóny alebo terasy.

Rozdelenie dlažby podľa použitia

Dlaždice delíme aj podľa toho, či ich plánujete umiestniť vo vnútri alebo vonku. Poznáme:

Interiérové dlaždice

Sú vhodné na použitie v kúpeľni, kuchyni, chodbe - jednoducho všade, kde na ne nepôsobí vplyv vonkajších podmienok. Sú tenšie a majú minimálny tepelný odpor. Vyznačujú sa vodeodolnosťou, pevnosťou a stálosťou.

pexels-vecislavas-popa-1571462

Exteriérové dlaždice

Exteriérové dlaždice využijete vo vonkajších priestoroch. Perfektne zapasujú na vašu terasu, chodník alebo balkón. Majú väčšiu hrúbku, vďaka čomu sú maximálne pevné a odolné.

pexels-gotta-be-worth-it-919278

Rozdelenie keramickej dlažby podľa veľkosti

Vybrať si musíte aj vhodnú veľkosť, vďaka čomu dostanete presne taký produkt, aký potrebujete. Medzi štandardné veľkosti patrí:

  • 60x60 cm
  • 80x80 cm
  • 90x90 cm
  • 30x120 cm
  • 60x120 cm