Ako si vybrať podložku pod drevenú, laminátovú a vinylovú podlahu?

Pokiaľ sa chystáte na pokládku drevenej, laminátovej či vinylovej podlahy, určite viete, že kvalitný materiál nie je všetko, čo potrebujete. Samotné lamely sú určite dôležité, no potrebujete k nim pridať rôzne doplnky.

pexels-tatiana-syrikova-3933260

Neoddeliteľnou súčasťou inštalácie podlahy je správna podložka. Ako si vybrať takú, ktorá je pre vás najvhodnejšia? Prečítajte si naše typy, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Ako vybrať podložku pod podlahu?

Pri výbere podložky musíte zvážiť viacero faktorov. Najdôležitejším faktorom je to, či máte alebo nemáte podlahové kúrenie. Niektoré podložky sú určené výlučne na inštaláciu do bytov a domov bez podlahového kúrenia. Pred kúpou sa teda vždy uistite, že máte správny typ podložky.

Podložky vhodné aj na podlahové kúrenie nájdete TU a TU.

Podstatná je aj hrúbka podložky. V bežných obchodoch nájdete podložky pod podlahu s rôznou hrúbkou. Tenšie podložky sú určené na maximálne vyrovnaný povrch, hrubšie podložky dokážu vyrovnať aj menšie nedokonalosti. Podložky s väčšou hrúbkou majú aj lepšie izolačné vlastnosti - izolujú krokový a akustický hluk a sú odolnejšie voči vlhkosti. 

Výhody podložiek pod podlahy: 

  • zlepšujú komfort položenej podlahy
  • predlžujú životnosť položenej podlahy
  • tlmia zvuk
  • tlmia kročajový hluk 
  • sú hygienicky a ekologicky nezávadné
  • zvyšujú komfort pri chôdzi

Podložky pod rôzne typy podláh

Podložka pod laminátové a drevené podlahy

Podložka pod laminát a drevo by mala poskytovať dostatočnú hlukovú izoláciu a rovnako aj odolnosť voči vode.

Vybrať si môžete napríklad 4 mm zlatú podložku z našej ponuky, ktorá perfektne izoluje hluk a môžete ju kombinovať s podlahovým kúrením. K podlahovému kúreniu je vhodná takisto aj naša strieborná 2 mm podložka. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu, určite neprehliadnite PE podložku s hrúbkou 2 mm.

pexels-pixabay-259962

Vlastnosti podložky pod laminátové a drevené podlahy

Podložky pod laminátové a drevené podlahy sa od seba líšia materiálom a vlastnosťami. Poďme sa pozrieť na naše najpredávanejšie podložky a to,čo od nich môžete očakávať. 

 

PE podložka pod plávajúcu podlahu

PE podložka pod plávajúcu podlahu má hrúbku 2 mm. Vyrovnáva drobné nerovnosti a je vhodná pod laminátové podlahy. Okamžite vás zaujme skvelou cenou. Nie je však vhodná pod podlahové kúrenie. 

 

Strieborná podložka pod plávajúcu podlahu

Strieborná podložka pod plávajúcu podlahu má takisto hrúbku približne 2 mm. Je vybavená ALU parozábranou a je najideálnejšou voľbou pre podlahové kúrenie. Vyrobená je z penového polyuretánu a patrí medzi lacnejšie, no vysokokvalitné alternatívy. 

 

 

Zlatá podložka pod plávajúcu podlahu

Zlatá podložka pod plávajúcu podlahu má hrúbku až 4 mm, a takisto je vyrobená z penového polyuretánu. Obsahuje ALU parozábranu, čiže je odolná voči vlhkosti. Jedná sa o prémiovú podložku, ktorú môžete použiť aj pod podlahové kúrenie. 

Podložky pod vinylové podlahy

Podložka pod vinyl musí byť tvrdá a pevná. Dokáže si poradiť aj s malými nerovnosťami a vďaka protišmykovému povrchu ostane vaša podlaha vždy tam, kde má. Skvelou alternatívou je aj naša sivá podložka pod vinyl, ktorá je určená pre akýkoľvek typ vinylových podláh.

Vlastnosti podložky pod vinylové podlahy

Aké vlastnosti by mala mať podložka pod vinylové podlahy? Poďme sa pozrieť na to, čím vás prekvapí najpredávanejšia podložka z našej ponuky. 

 

Sivá podložka pod vinylové podlahy

Medzi naše topky patrí sivá podložka pod vinylové podlahy. Vyznačuje sa skvelou cenou a vlastnosťami, vďaka ktorým si ju zaručene obľúbite. Podložka má hrúbku 2 - 3 mm a tlmí zvuk až do 13 dB. Spríjemní vám chôdzu a predĺži životnosť vašej vinylovej podlahy.

 

Zhrnutie

Na záver sme pripravili pre vás malé zhrnutie informácií. Výber vhodnej podložky by sa mal odvíjať najmä od toho, akú podlahu máte. Pod vinylovú podlahu je vhodná podložka, ktorá je špeciálne určená pod vinylové podlahy a pod laminátovú či drevenú podlahu zase taká, ktorá je navrhnutá pre laminát a drevo. Neodporúčame iné kombinácie podlahy a podložky. 

 

V ďalšom bode je dôležité myslieť na to, či máte alebo nemáte podlahové kúrenie. Pokiaľ podlahové kúrenie máte, zvoľte takú podložku, ktorá je naň vhodná. Ak podlahové kúrenie nemáte, môžete si vybrať akúkoľvek podložku - aj takú, ktorá je vhodná na podlahové kúrenie. 

 

Do tretice je dobré myslieť aj na to, čo od podložky očakávate. Chcete podložku, ktorá ochráni podlahu proti vlhkosti? Vyberte si podložku s ALU parozábranou. Vadia vám hlasné kroky či dupot? Siahnite po podložke, ktorá tlmí zvuk. Alebo hľadáte iba basic kúsok, ktorý splní účel podložky, no nepotrebujete žiadne špeciálne vlastnosti? Zvoľte najlacnejšiu alternatívu. Pokiaľ si z výberom vhodnej podložky neviete rady, neváhajte nás kontaktovať. Náš odborný tím vám veľmi rád poradí a pomôže pri rozhodovaní.