V čom sa líšia laminátové podlahy od ostatných podlahových krytín? 

V čom sa líšia laminátové podlahy od ostatných podlahových krytín? 

 

 

Zvažujete laminátovú podlahu do vášho bytu alebo domu? Prečítajte si porovnanie laminátu s inými typmi podláh.

 

Laminátová podlaha v byte alebo v dome otvára mnoho možností. Medzi pozitívne vlastnosti patrí štýlový dizajn, dokonalá imitácia drevených dekorov, nízka cena a jednoduchá montáž. Ako si však stojí v porovnaní s inými podlahovými krytinami?

Porovnanie laminátových a vinylových podláh

Laminátové podlahy sa od vinylových líšia už na prvý pohľad. Dekor laminátových podláh pôsobí dizajnovejšie a dokáže perfektne imitovať drevo alebo kameň. Na prvý pohľad vás teda určite zaujme viac, ako vinyl.

 

Na druhej strane však stojí funkčnosť - vinylové podlahy sú maximálne odolné voči vlhkosti, preto sú skvelou voľbou do kúpeľne alebo do kuchyne. Laminát môžete do kuchyne tiež umiestniť, no musíte si dať pozor na nadmernú vlhkosť. Každú mláku je nutné okamžite vysušiť suchou handrou.

Porovnanie laminátových a drevených podláh

Drevené a laminátové podlahy sa od seba odlišujú najmä cenou a dizajnom. Drevo je naturálny a maximálne elegantný materiál, preto je aj jeho cena vyššia. Laminát síce veľmi úspešne kopíruje drevené dekory, no výsledok nikdy nie je stopercentný. Avšak, mnohé značky, medzi ktoré patrí napríklad ukrajinská spoločnosť Rezult, majú príjemný a naturálny dizajn, ktorý môže konkurovať svojim dreveným bratom.

 

Ďalším rozdielom, medzi drevom a laminátom je cena a odolnosť. Drevo pôsobí naozaj luxusne, no je výrazne drahšie. Mnohých ľudí odrádza aj menšia odolnosť. Pokiaľ príde drevo do kontaktu s vlhkosťou alebo bude pravidelne vystavované intenzívnym slnečným lúčom, môže sa nenávratne poškodiť.

Porovnanie laminátových podláh a keramiky

Laminátová podlaha a keramická dlažba sú úplne z iného súdka. Obe varianty sú vhodné napríklad do kuchyne, no vyznačujú sa odlišnými vlastnosťami. Keramika je chladnejšia ako laminát a môže sa poškodiť, ak na ňu padne ťažší predmet. Je však odolná voči vode a vyššia trieda protišmykovosti poteší aj nešikovnejších jedincov. Je nenáročná na údržbu a jednoducho kombinovateľná.

 

Starostlivosť o laminátové podlahy je naozaj bezproblémová. Laminát je odolný voči oderu a teplu a široká škála farieb a dekorov sa prispôsobí všetkým vašim požiadavkám. V porovnaní s keramikou však nie je vodeodolný a väčšie množstvo vody by ho mohlo poškodiť.