Najčastejšie poškodenia keramickej dlažby: Ako sa im vyhnúť?

Keramická dlažba je veľmi obľúbený typ podlahy nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Vnútorná keramická dlažba môže zdobiť akúkoľvek miestnosť vo vašom dome alebo byte – od chodby cez kuchyňu a kúpeľňu až po spálňu. Vonkajšia keramická dlažba si zasa nájde miesto na vašej terase, balkóne, záhrade alebo príjazdovej ceste. 

 

Aj napriek tomu, že keramická dlažba je maximálne odolná a má veľmi dlhu životnosť, pri nesprávnom používaní sa môže poškodiť. Ako sa teda vyhnúť najčastejším typom poškodenia? 

 

Medzi typické poškodenie keramickej dlažby patrí: 

 

  • prasknutá dlažba
  • odlomená dlažba 
  • poškriabaná dlažba 

Ako predísť poškodeniu keramickej dlažby? 

 

Pri výbere, pokládke a používaní keramickej dlažby myslite na nasledujúce body. 

 

Vždy vyberajte správny typ dlažby

Pred kúpou keramickej dlažby myslite vždy na to, kde bude umiestnená. Platí jednoduché pravidlo – interiérová keramická dlažba patrí do interiéru, exteriérová zasa do exteriéru. Ak by ste napríklad umiestnili interiérovú dlažbu na terasu, mohla by sa rýchlo poškodiť vplyvom vonkajšieho prostredia. 

Dôležitá je aj nosnosť 

Pri výbere dlažby myslite aj na to, kde bude položená. Ak ju plánujete napríklad použiť v garáži alebo v miestnosti, ktorá má slúžiť ako sklad, uistite sa, že to vaša dlažba zvládne. 

 

Opatrnosť na prvom mieste

Počas pokládky postupujte opatrne. Dlažbu nespúšťajte z veľkej výšky a dajte pozor na to, aby sa neobili rohy. 

 

Starostlivosť

Tak, ako aj iný typ podlahy, aj keramická dlažba si vyžaduje náležitú starostlivosť. Myslite na to, že sa jedná o tvrdý materiál, ktorý sa môže poškodiť napríklad vtedy, ak vám naň padne ostrý predmet z veľkej výšky. Vzniknúť môžu aj ryhy pri presúvaní nábytku. 

Čistenie

Pri čistení nepoužívajte žiadne agresívne prostriedky, ktoré by mohli poškodiť povrch dlažby. Interiérová a exteriérová keramická dlažba je jednoduchá na údržbu, preto nie je nutné siahnuť po extrémne silných čistiacich prípravkoch.