Čistenie drevenej podlahy: Tipy a triky ako na to

Drevená podlaha dodáva interiéru príjemnú a prírodnú atmosféru. Ak však chceme, aby nám podlaha slúžila dlhé roky a stále vyzerala krásne, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a čistenie. Správne čistenie drevenej podlahy je dôležité pre zachovanie jej krásy, odolnosti a životnosti. V tomto článku sa dozviete o osvedčených tipoch a trikoch, ako si poradiť s čistením drevenej podlahy.

 

Pravidelná údržba

Prvým krokom k zachovaniu krásy drevenej podlahy je pravidelná údržba. Odporúča sa každodenné odstránenie prachu a nečistôt, pretože brúsenie častíc prachu môže spôsobiť poškodenie povrchu. Používajte mäkkú kefu alebo mop s mäkkou mikrovláknovou utierkou, ktorá jemne zachytáva prach.

 

Vyhnite sa prenikaniu vody

Voda je hlavným nepriateľom drevených podláh, preto je dôležité zabrániť jej prenikaniu. Pri čistení používajte mierne vlhkú handru alebo mop, no vyvarujte sa namáčaniu drevenej podlahy do vody. Rýchlo utrite akúkoľvek náhodne vyliatu tekutinu a nezabudnite si obut vchádzať do domu za dažďa alebo so zľakanými topánkami.

 

Používajte šetrné čistidlá

Pre čistenie drevenej podlahy používajte špeciálne čistidlá určené pre tento účel. Vyhnite sa použitiu agresívnych chemických čistiacich prostriedkov, ktoré môžu povrch podlahy poškodiť. Volite prírodné a šetrné čistidlá, ktoré neobsahujú silné chemikálie.

 

Náročnejšie škvrny

Ak sa na drevenej podlahe objavia náročnejšie škvrny, ako sú napríklad odstrániteľná tužka, či neporiadne odstrániteľný špalek, použite mäkkú handričku namočenú v miešanici vody a jemného mydla alebo detského šampónu. Dôkladne utrite znečistené miesto a okolie, pričom sa vyvarujte pretieraní a prílišného nasiaknutia dreva.

 

Pravidelná úprava povrchu

Aby vaša drevená podlaha dlho vydržala a nezanikla jej krása, pravidelne nanášajte ochranný povrchový náter, ako je napríklad lak alebo olej. Tieto nátery pomáhajú chrániť drevo pred opotrebením, škrabancami a zabraňujú prenikaniu nečistôt.

 

Ochrana pod nábytkom

Používajte pod nábytkom podložky alebo koberčeky, aby ste minimalizovali opotrebenie a škrabance na podlahe, ktoré by mohli vzniknúť pri pohybe nábytku.

Starostlivosť o drevenú podlahu vyžaduje trpezlivosť a pravidelnú údržbu, ale vaša námaha bude odmenená dlhou životnosťou a zachovaním krásy podlahy. Ak hľadáte dokonalú podlahu z dreva do vašej spálne, chodby, obývacej izby alebo hosťovskej izby, prezrite si našu ponuku. Navštívte náš showroom v Bratislave na Starej Vajnorskej 11 v Golden City, kde si môžete prezrieť vzorky.