S čím a ako kombinovať drevenú podlahu?

Hovorí sa, že pri rekonštrukcií alebo zariaďovaní bytu a domu je najvhodnejšie začať od podlahy. Podlaha zaberá obrovskú časť miestnosti a pri vstupe do izby si ju okamžite každý všimne. Je preto výhodnejšie najskôr vybrať podlahu, a tú následne dokombinovať s ostatným nábytkom a doplnkami. Ako si poradiť v prípade, že ste sa rozhodli pre drevené parkety

Vplyv odtieňa na atmosféru v priestore

 

Béžové a žlté odtiene 

Odtieňmi béžovej a žltej sa pýši napríklad javor, buk alebo dub. Vytvárajú príjemnú rodinnú atmosféru a vyžarujú pokoj. Aj chladnejší priestor bude vďaka nim pôsobiť opticky teplejšie. 

Kombinácia so zariadením 

K bielym a žltým odtieňom podlahy je vhodné zariadenie v rovnakom teplom tóne. Vybrať si môžete drevený nábytok, no siahnuť môžete aj po iných materiáloch. Rozumejú si aj s nábytkom v bielej, čiernej alebo hnedej farbe. V kombinácii s červenými, ružovými alebo oranžovými doplnkami budú vyzerať naozaj famózne.

Červené a oranžové odtiene 

Medzi červené a oranžové odtiene dreva radíme napríklad čerešňové, hruškové a slivkové drevo. Vytvára útulnú atmosféru, ktorá dodá priestoru teplejší nádych. 

Kombinácia so zariadením 

K oranžovým alebo červenkastým podlahám sú vhodné takisto teplé odtiene. Perfektne vyniknú aj v kombinácii s hnedou, zelenou, bielou alebo čiernou. 

 

Chladné hnedé odtiene 

Chladnejšie odtiene hnedej perfektne vyniknú v priestoroch, kde je dostatok svetla. Pôsobia moderne, minimalisticky a jednoducho, vďaka čomu ich môžete kombinovať aj s výraznejším nábytkom. 

Kombinácia so zariadením 

V prípade chladných odtieňov hnedej siahnite po neutrálnych farbách, ako sú biela, čierna, sivá alebo béžová. Moderný efekt vytvoríte za pomoci ocele, železa, hliníka alebo plastu. 

Biele a sivé podlahy

Biele a sivé drevo je momentálne veľmi populárne. Akejkoľvek miestnosti dodajú moderný, až dizajnérsky nádych. Presvetlia priestor a opticky ho rozšíria, vďaka čomu sú skvelou voľbou aj do menších izieb. 

Kombinácia so zariadením

V prípade sivých alebo bielych podláh sa fantázií medze nekladú. Keďže sa jedná o neutrálne farby, kombinovať ich môžete s čímkoľvek. Všetko závisí od vášho štýlu. 

Čierne drevo

Tmavé až čierne drevo pôsobí luxusne, miestami až extravagantne. Dajte si však pozor na malé izby, ktoré môžu vďaka čiernej podlahe pôsobiť tmavo a opticky menšie. 

Kombinácia o zariadením

Vytvorte kontrast za pomoci svetlého nábytku. Ak chcete, aby podlaha vyzerala maximálne elegantne, pridajte doplnky v zlatej farbe. 

 

Pravidlá kombinovania drevenej podlahy

  • Pri kombinácií drevených podláh by ste mali dodržiavať nasledujúce zásady: 
  • Podlaha by mala byť o odtieň tmavšia alebo svetlejšia ako zariadenie.
  • Biele zariadenie je vhodné k akémukoľvek typu dreva.
  • K výraznej podlahe voľte jednoduchšie zariadenie.
  • Tmavú podlahu kombinujte so svetlejším zariadením.
  • K svetlej podlahe doplňte tmavšie zariadenie.
  • Kontrast vytvoríte za pomoci koberca. 
  • Zariadenie vyberajte tak, aby zapasovalo do vášho štýlu.