Poškodená plávajúca podlaha - aké sú možnosti?

Plávajúca podlaha je jedným z najobľúbenejších typov podláh. Vinylová, drevená či laminátová - vybrať si môžete takú, ktorá vyhovuje presne vašim požiadavkám. Informácie o tom, ako si vybrať vhodný typ plávajúcej podlahy nájdete TU. Aj pri správnej starostlivosti sa však sem-tam môže stať, že sa vaša podlaha poškodí. Ako v takom prípade postupovať? 

Typy poškodenia plávajúcej podlahy

  • nízky stupeň poškodenia - drobné škrabance, šmuhy, škvrny
  • stredne vysoký stupeň poškodenia - hlboké škrabance, ryhy, drobné poškodenie od ohňa
  • vysoký stupeň poškodenia - rozbitá alebo zlomená podlaha, vydutá podlaha, spálená podlaha

Vo všeobecnosti platí, že poškodenie, ktoré radíme medzi nízky stupeň hravo vyčistíte za pomoci čistiaceho prostriedku, ktorý je špeciálne určený na váš typ podlahy. V prípade škrabancov môže pomôcť aj olej, lak alebo ošetrujúci prostriedok. Pri stredne vysokom a vysokom stupni poškodenia je to však náročnejšie. Niektoré typy podláh môžete prebrúsiť, iné je potrebné vymeniť. Výmena podlahy “kus za kus” prebieha nasledovne: 

1. Vždy sa uistite, že nový diel je z tej istej série. Iný rozmer, farba alebo typ podlahy nie je vhodná alternatíva na výmenu. 

2. Pokiaľ sa podlaha nachádza na okraji, je výmena jednoduchšia. Odstráňte lištu, dielec vyberiete a nahradíte ho novým. 

3. Ak je poškodený kus v strede, rozrežte ho do kríža alebo do kresby za pomoci píly. Dajte si pritom pozor, aby ste nepoškodili podklad.

4. Za pomoci dláta a kladiva vyberte dielik. 

5. Vložte nový diel a nechajte ho zaťažený minimálne 12 hodín.  


Výmena podlahy je náročnejší proces, ktorý vyžaduje aspoň aké-také zručnosti. Pokiaľ si nie ste istý, či to zvládnete alebo nemáte potrebné náradie, nechajte to na odborníkov.