Kúpa podlahovej lišty: Ako si vybrať správnu lištu k podlahe?

Výmena alebo kúpa novej podlahy nie je iba o vyberaní materiálu a dekoru,  ktorý bude zdobiť váš povrch. Pri výbere vhodnej podlahy musíte rozmýšľať aj nad doplnkami, ktoré majú funkčný, ale aj estetický význam. Jedným z takýchto doplnkov je lišta. 

 

Na čo slúži podlahová lišta? 

 

Lišta k podlahe je estetický, ale aj praktický doplnok. Vypĺňa priestor medzi podlahou a stenou, predlžuje životnosť podlahy a zabráni, aby sa do medzery medzi podlahou a stenou dostali nečistoty, voda alebo vlhkosť. Zároveň dotvára celkovú atmosféru v miestnosti a svojou farbou a dizajnom perfektne dopĺňa priestor. 

Ako si vybrať podlahovú lištu? 

Pri výbere podlahovej lišty musíte myslieť na nasledujúce 3 parametre. Každý z nich je nesmierne dôležitý a zaručí vám bezproblémové používanie.

 

Materiál podlahovej lišty

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere podlahovej lišty je materiál. Z našej ponuky si môžete vybrať z 3 typov podlahových líšt: 

  • plastové podlahové lišty 
  • MDF podlahové lišty
  • drevené podlahové lišty

 

Niektorí výrobcovia ponúkajú lišty priamo k vami vybranému dizajnu, pri iných si musíte dekor nakombinovať sami. 

Vzhľad podlahovej lišty

Rovnako, ako materiál, aj dizajn ovplyvňuje váš výber. Odtieň podlahovej lišty by mal byť o stupeň svetlejší alebo tmavší ako samotná podlaha. Takýmto spôsobom vytvoríte zaujímavé a nerušivé spojenie, ktoré si okamžite zamilujete. Vybrať si môžete lišty s výraznejším dekorom, ale aj lišty úplne bez dekoru. V našej ponuke nájdete aj biele podlahové lišty alebo netradičnejšie prevedenia, ako napríklad medená, strieborná či antracitová. 

 

Podstatná je aj hrúbka. Hrubšie lišty sú masívnejšie, vďaka čomu budú viac viditeľné. Tenšie lišty sú menej nápadné, zato však maximálne elegantné. 

Doplnky k podlahovej lište

Zvážiť musíte aj to, či chcete lištu s doplnkami alebo bez. Medzi doplnky k lištám radíme: 

 

  • vnútorné kúty
  • vonkajšie rohy
  • ľavé ukončenie
  • pravé ukončenie
  • spojky

 

Pokiaľ chcete lištu bez doplnkov, je nutné ju po ukončení alebo pri napojení druhej lišty zrezať.