S V-drážkou alebo bez: Aké sú rozdiely medzi typmi plávajúcich podláh?

Pri výbere podlahy ste sa už určite stretli s označením “s V-drážkou” alebo “bez V-drážky”. Čo V-drážka znamená a ktorý z týchto dvoch typov drážky je pre vás vhodnejší? 

Podlahy s V-drážkou

Označenie “s V-drážkou” sa vzťahuje na miesto spoja podlahy. Poukazuje na to, že jednotlivé lišty nie sú spojené do hladka, ale nachádza sa medzi nimi drážka. V obchodoch sa stretnete s označením V2 alebo V4. V2 znamená, že podlahy majú výrez (drážku) na dvoch stranách. V4 označuje drážku pre všetky 4 strany podlahy.  

Výhody podláh s V drážkou

Medzi najväčšie pozitíva podláh s V-drážkou patrí nižšie riziko odštiepenia z rohov podlahy. Prechod pôsobí prirodzenejšie a drážka zakryje aj drobné nedostatky. Podlaha vytvára dojem pravého dreva.  Zvoliť môžete akúkoľvek hrúbku podlahy, minimálne však 8 - 10 mm. Spoje sú totiž tenšie. 

bv1

Podlahy bez V-drážky

Podlahy, ktoré nemajú v popise uvedenú V-drážku do seba perfektne zapadnú. Spoje sú neviditeľné a prechod je prirodzený. Podlaha pôsobí celistvo a jednotne.

Výhod podláh bez V-drážky

Medzi jednotlivými doskami nie sú žiadne medzery, preto sa nemá kde zachytávať prach ani iné nečistoty. Vybrať si môžete akúkoľvek hrúbku podlahy - od 6 mm lacných prevedení až po 12 mm hrubé podlahy.

 

Ako sa správne rozhodnúť?

V-drážka neovplyvňuje kvalitu podlahy. Výber je závislí iba od vašich preferencií a od toho, aký chcete konečný výsledok.