S V-drážkou alebo bez: Aké sú rozdiely medzi typmi plávajúcich podláh?

Pri výbere podlahy ste sa už určite stretli s označením “s V-drážkou” alebo “bez V-drážky”. Čo V-drážka znamená a ktorý z týchto dvoch typov drážky je pre vás vhodnejší? 

Podlahy s V-drážkou

Označenie “s V-drážkou” sa vzťahuje na miesto spoja podlahy. Poukazuje na to, že jednotlivé lišty nie sú spojené do hladka, ale nachádza sa medzi nimi drážka. V obchodoch sa stretnete s označením V2 alebo V4. V2 znamená, že podlahy majú výrez (drážku) na dvoch stranách. V4 označuje drážku pre všetky 4 strany podlahy.  

Výhody podláh s V drážkou

Medzi najväčšie pozitíva podláh s V-drážkou patrí nižšie riziko odštiepenia z rohov podlahy. Prechod pôsobí prirodzenejšie a drážka zakryje aj drobné nedostatky. Podlaha vytvára dojem pravého dreva.  Zvoliť môžete akúkoľvek hrúbku podlahy, minimálne však 8 - 10 mm. Spoje sú totiž tenšie. 

bv1

Majú podlahy s V-drážkou aj nejaké nevýhody?

Podlahy s V-drážkou žiadne výraznejšie nedostatky nemajú. Môže sa však stať, že pri údržbe podlahy strávite troška viac času. Tento typ podláh má totiž výraznejší spoj, na ktorom sa môže viac zachytávať prach a iné nečistoty. V prípade podláh bez V-drážky vám tento problém nehrozí, pretože jednotlivé lamely sú tesne pri sebe. Čistenie však tak isto zvládnete raz-dva, a to aj bez pomoci špeciálnych prostriedkov. 

Podlahy bez V-drážky

Podlahy, ktoré nemajú v popise uvedenú V-drážku do seba perfektne zapadnú. Spoje sú neviditeľné a prechod je prirodzený. Podlaha pôsobí celistvo a jednotne.

Výhod podláh bez V-drážky

Medzi jednotlivými doskami nie sú žiadne medzery, preto sa nemá kde zachytávať prach ani iné nečistoty. Vybrať si môžete akúkoľvek hrúbku podlahy - od 6 mm lacných prevedení až po 12 mm hrubé podlahy.

 

Majú podlahy bez V-drážky aj nejaké nevýhody?

Pri práci s podlahami bez V-drážky sme žiadne výraznejšie nevýhody nezaznamenali. Je však veľmi dôležité, aby pokládka podlahy prebehla správne. Ak nebudú jednotlivé lamely zacvaknuté tesne vedľa seba a vznikne medzi nimi medzera. V takomto prípade by sa mohla výrazne znížiť životnosť podlahy. Pokiaľ však nájdete skúseného inštalatéra alebo sami máte skúsenosť v pokládke podlahy, tento problém vám určite nehrozí. 

Ako sa správne rozhodnúť?

V-drážka neovplyvňuje kvalitu podlahy. Výber je závislí iba od vašich preferencií a od toho, aký chcete konečný výsledok.