Protišmykovosť dlažby: Ako sa v nej orientovať?

Pri výbere dlažby ste sa už určite aj vy stretli s označením, ktoré určuje, do akej miery je podlaha protišmyková. Čo tento údaj znamená a aké sú hodnoty protišmykovosti?

Protišmykovosť je dôležitá nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. V prípade menej náročných priestorov, ako napríklad spálňa, obývačka alebo hosťovská izba nie je protišmykovosť až tak podstatná. Avšak, v prípade kuchyne alebo kúpeľne by ste ju rozhodne zvážiť mali. 

V týchto izbách sa totiž zdržuje vlhkosť a riziko kontaktu s vodou je veľmi veľké. Ak by ste nemali dostatočne protišmykovú dlažbu, nehoda sa môže stať raz-dva. 

Podobne je to aj v prípade exteriéru. Voda, dážď, sneh alebo mráz – to všetko dokáže zmeniť povrch na hotové klzisko. Je teda jasné, že vonku protišmykovú dlažbu rozhodne oceníte. Využiť ju môžete napríklad: 

 

  • na chodníku
  • vo dvore
  • na terase
  • do bazéna
  • na príjazdovú cestu
  • na balkón 
  • na schody

Trieda proltišmykovosti sa označuje písmenom “R” a príslušným číslom (napríklad R10). Číslo vyjadruje veľkosť uhla sklzu. Čím vyššie číslo sa za “R” nachádza, tým je vyššia protišmykovosť. 

Veľkosti uhla sklzu sú nasledujúce: 

 

R9 = 3°-10°

R10 = 10°-19°

R11 = 19°-27° 

R12 =27°-35°) 

R13 = viac ako 35°

A aká hodnota je pre vás tá pravá?

R9 - použitie v bežných domácich podmienkach v interiéri, úradné budovy, školy, …

 

R10 - sklad, kuchyňa, kúpeľňa, sprcha, schody, okrajové časti bazénov, …

 

R11 - exteriérové schody, vchody, kuchyne v komerčných priestoroch, haly, práčovne …

 

R12 - mliekarne, štartovacie plochy, …

 

R13 - refinérie tukov, bitúnky, …

Ak hľadáte teda dlažbu do domácnosti, vyberte si R9 do interiéru a R10 do exteriéru. Široký výber exteriérovej a interiérovej dlažby nájdete aj v našej ponuke. Čakajú na vás rôzne veľkosti, farby a vzory.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie