Protišmykovosť dlažby: Ako sa v nej orientovať?

Pri výbere dlažby ste sa už určite aj vy stretli s označením, ktoré určuje, do akej miery je podlaha protišmyková. Čo tento údaj znamená a aké sú hodnoty protišmykovosti?

Protišmykovosť je dôležitá nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. V prípade menej náročných priestorov, ako napríklad spálňa, obývačka alebo hosťovská izba nie je protišmykovosť až tak podstatná. Avšak, v prípade kuchyne alebo kúpeľne by ste ju rozhodne zvážiť mali. 

V týchto izbách sa totiž zdržuje vlhkosť a riziko kontaktu s vodou je veľmi veľké. Ak by ste nemali dostatočne protišmykovú dlažbu, nehoda sa môže stať raz-dva. 

Podobne je to aj v prípade exteriéru. Voda, dážď, sneh alebo mráz – to všetko dokáže zmeniť povrch na hotové klzisko. Je teda jasné, že vonku protišmykovú dlažbu rozhodne oceníte. Využiť ju môžete napríklad: 

 

  • na chodníku
  • vo dvore
  • na terase
  • do bazéna
  • na príjazdovú cestu
  • na balkón 
  • na schody

Trieda proltišmykovosti sa označuje písmenom “R” a príslušným číslom (napríklad R10). Číslo vyjadruje veľkosť uhla sklzu. Čím vyššie číslo sa za “R” nachádza, tým je vyššia protišmykovosť. 

Veľkosti uhla sklzu sú nasledujúce: 

 

R9 = 3°-10°

R10 = 10°-19°

R11 = 19°-27° 

R12 =27°-35°) 

R13 = viac ako 35°

A aká hodnota je pre vás tá pravá?

R9 - použitie v bežných domácich podmienkach v interiéri, úradné budovy, školy, …

 

R10 - sklad, kuchyňa, kúpeľňa, sprcha, schody, okrajové časti bazénov, …

 

R11 - exteriérové schody, vchody, kuchyne v komerčných priestoroch, haly, práčovne …

 

R12 - mliekarne, štartovacie plochy, …

 

R13 - refinérie tukov, bitúnky, …

Ak hľadáte teda dlažbu do domácnosti, vyberte si R9 do interiéru a R10 do exteriéru. Široký výber exteriérovej a interiérovej dlažby nájdete aj v našej ponuke. Čakajú na vás rôzne veľkosti, farby a vzory.

Zhrnutie

Protišmykovosť je pri výbere dlažby dôležitý ukazovateľ, na základe ktorého by ste sa mali rozhodnúť, či je váš výber správny. Dlažba s vyššou protišmykovosťou je vhodná do exteriéru a do miestností, v ktorých hrozí pravidelný kontakt s vodou. Ak hľadáte dlažbu do bežných izieb, ako napríklad chodba, môžete si vybrať dlažbu s nižšou protišmykovosťou.