Rozbitá alebo prasknutá keramická dlaždica: Ako ju opraviť?

Poznáte to. Nech ste opatrný akokoľvek, niekedy si náhoda vyberie svoju daň a vám sa stane niečo, čo ste vôbec neočakávali. To platí aj v prípade podlahy. Môžete sa o ňu ukážkovo starať, no nehody v prípade rozbitého ťažšieho predmetu alebo padnutého noža jednoducho neviete ovplyvniť. 

 

Pokiaľ máte doma keramickú dlažbu a takáto nehoda neobišla ani vás, určite vás zaujíma, ako vašu keramickú dlažbu opraviť. Pripravili sme pre vás tipy na opravu podlahy a rovnako aj dôležité body, ktoré by ste mali zvážiť ešte pred opravou. 

Na čo myslieť pred opravou poškodenej keramickej dlaždice? 

 Predtým, ako sa pustíte do opráv, si položte nasledujúce otázky. 

1. Aké rozsiahle je poškodenie? 

Prvým dôležitým krokom je posúdiť, do akej mieri je podlaha poškodená. Ide iba o malú prasklinu alebo o niekoľko nenávratne poškodených dlaždíc? Od tohto bodu sa budú odvíjať následné opravy. 

 

2. Zvládnete opravu sami alebo potrebujete pomoc? 

Pokiaľ ste domáci kutil, je vysoko pravdepodobné, že opravu zvládnete svojpomocne. Ak si však na opravu netrúfate, nechajte tento proces na odborníkov. Nesprávny pokus o opravu by totiž mohol podlahu natrvalo poškodiť a vás by čakala omnoho komplikovanejšia výmena. 

3. Kedy ste podlahu menili? 

Je vaša dlažba relatívne nová alebo majú dlaždice už niekoľko rokov a pri pohľade na ne si poviete, že by bolo lepšie ich úplne vymeniť? Pokiaľ sa prikláňate k druhej možnosti, je lepšie zvážiť výmenu podlahy. 

 

Oprava keramickej dlažby 

Vymeňte dlaždicu za novú

Ak sa jedná o rozsiahlejšie poškodenie, dlaždicu vymeňte za novú. Plus pre vás je, ak ste pri kúpe podlahy mysleli aj na takéto prípady, a objednali si o niekoľko kusov viac. 

 

Odpadnuté kusy dlaždice 

Odpadla vám časť dlaždice? V takomto prípade nie je nutné vymieňať celú dlaždicu. Pokiaľ odpadnutý kúsok stále máte, pripevnite ho naspäť k dlaždici za pomoci lepidla. V prípade malých úlomkov môžete použiť tesniacu hmotu. 

Praskliny

Praskliny najjednoduchšie zaizolujete za pomoci izolačnej hmoty alebo lepidla. Zabránite tak ďalšiemu poškodeniu dlaždice a tomu, aby sa prasklina rozšírila.