Rozdiel medzi plastovými a MDF podlahovými lištami

Neoddeliteľnou súčasťou dokonalej podlahy sú soklové lišty. Perfektne maskujú prechod medzi stenou a podlahou, schovávajú káble, nechávajú vašu podlahu vyniknúť a v neposlednom rade, dotvárajú celkovú atmosféru miestnosti. 

Najideálnejší scenár nastáva vtedy, pokiaľ si vyberiete také lišty, ktoré sú doplnkom od výrobcu k vami vybranej podlahe. Nemusíte si lámať hlavu s výberom dizajnu či materiálu – všetko to vám zapasuje na 100%. Nie každý výrobca však ponúka k podlahe aj lišty, preto musíte hľadať nejakú alternatívu. Medzi najčastejšiu voľbu patria plastové alebo MDF lišty. Aké sú v nich rozdiely? 

Plastové soklové lišty

Plastové podlahové lišty sú, už ako napovedá ich názov, vyrobené z kvalitného plastu. PVC lišty majú celú radu výhod, medzi ktorými nájdete: 

1. Široký výber dekorov

Plastové lišty nájdete v drevenom dizajne, kamennom prevedení alebo jednofarebné lišty bez dekoru (napríklad biele alebo sivé). V ponuke sa často nachádzajú aj extravagantnejšie prevedenia, ako napríklad strieborná, zlatá alebo antracitová. Vybrať si môžete naozaj čokoľvek. 

2. Jednoduchá inštalácia

Lišty sú dodávané s doplnkami – spojkami, koncovkami a ukončeniami. O stenu ich môžete prichytiť nalepením alebo navŕtaním

3. Priestor pre káble

Problém s káblami vám hravo vyriešia plastové lišty. Tie zo zadnej strany spravidla ponúkajú priestor pre 1-6 káblov. 

4. Bezproblémová údržba 

S udržiavaním plastových líšt si nemusíte lámať hlavu. Nevyžadujú si žiadnu špeciálnu starostlivosť. 

5. Odolnosť voči mechanickému poškodeniu

Manipuláciu s plastovými lištami vám uľahčí aj vysoká odolnosť voči poškodeniu. Pokiaľ postupujete podľa návodu, nemalo by dôjsť k žiadnym poškodeniam. 

 

MDF soklové lišty 

MDF podlahové lišty sa od plastových líšt líšia najmä materiálom. Zatiaľ, čo pri plastových je použité vysokokvalitné PVC, MDF lišty sú vyrobené z odolnej MDF dosky. Vrchná vrstva býva spravidla fóliovaná. Ich výhodami sú: 

1. Množstvo naturálnych dekorov

Keďže MDF má materiálovo bližšie k drevu, v ponuke nájdete množstvo dizajnov, ktoré pôsobia naturálne, no zároveň luxusne. Ako aj pri PVC, aj tu si môžete vybrať jednofarebné lišty – napríklad biele. 

2. Nízka cena

Pre MDF lišty je charakteristická nízka cena. Za tú však dostanete naozaj dobrú kvalitu. 

3. S doplnkami, ale aj bez

Väčšina výrobcov ponúka MDF lišty s doplnkami (spojky, koncovky, rohy), no vybrať si môžete aj lišty, ktoré doplnkami nemajú. MDF lištu jednoducho zrežete došikma a na jej stranu napojíte ďalšiu, ktorá bude zrezaná do opačného smeru. 

4. Jednoduchá inštalácia

Inštalácia MDF líšt nie je žiadny problém. Lišty môžete nalepiť, navŕtať, alebo prichytiť pomocou špeciálneho clipu. 

5. Dlhá životnosť

Pri bežných podmienkach vám MDF lišty vydržia celé roky. Dajte však pozor na kontakt s vodou. V prípade kúpeľní odporúčame vybrať iný materiál.